HAKKARİ İL SESİ GAZETESİ.COM

Hakkari'de  29 Ekim Cumhuriyet Bayramı; Cumartesi günü, Hakkari Valisi ve  Belediye Başkan Vekili  Ali Çelik'in katılımı ile , Valilik Makamı, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı Çelenkleri'nin, Valilik Atatürk Anıtı'na sunulmasıyla başladı.

Sabah saatlerinde, Valİ  Ali Çelik'in makamında, kurum amirleri ve vatandaşların tebriklerini kabul etmesiyle başlayan kutlama programı, İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ün organizasyonunda, Vali Ali Çelik'in katılımı  ve il protokolünün katılımlarıyla Merzan Şehir Stadı'nda kutlandı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından, Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan'ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama mesajı okundu. 

Törende konuşan Vali Çelik şunları ifade etti.

 "Kıymetli hemşerilerim, Cumhuriyet, sadece bir ulusun, yönetim şeklini değiştirmesi değildir. Tarih boyunca 16 kez, yıldız olarak parlayan aziz milletimizin, güneş olup etrafını aydınlatmaya başladığı gündür. Bugün Dumlupınar'da kazanılan büyük zaferin bayramı, 100 binlerce şehidin adıdır, Cumhuriyet. Emektir, mücadeledir, kardeşliktir, özgürlüktür, kederde ve sevinçte bir olmaktır. Cumhuriyet, kimsesizlerin kimsesizi, sessizlerin gür sesidir. Cumhuriyet, Hakkari'mizin tek kadın muhtarı Zeynep Karadeniz; Muay Thai de dünya şampiyonumuz Gizem Nur; güreşte dünya üçüncüsü olan Nurgül ve kayaklı koşuda Balkanlar üçüncüsü olan Şennur Kartal'dır. İbni Haldun: "Devletler de insanlar gibidir. Doğar, büyür ve ölür," der. Devletin ömrünü uzatan en temel değer, ortak şuurdur. Aramızda kurduğumuz kardeşlik bağıdır. Cilo, Uludoruk, Sümbül Dağı'nın eteklerinde, binlerce yıldan beri kenetlenerek yürüyoruz. Cumhuriyetimizin 100. yılında da bütün zorlukları birlikte aşacağımıza, bütün güzellikleri birlikte yaşayacağımıza eminim. Bu vesileyle Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ve bu cennet toprakları vatan kılan tüm şehit ve gazilerimizi, rahmet ve minnetle yad ediyorum. Hakkari'nin güzel insanlarına ve tüm Türkiye'ye, sevgi ve saygılarımı sunuyorum. 100. yaşımız kutlu, Cumhuriyetimiz ilelebet payidar olsun. Bir ve beraber nice 100 yıllara," dedi.

Program  "Cumhuriyet Güneşi" adlı gösteri, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı" adlı oratoryo ve Zeybek Gösterisi ile Hakkâri Spor Lisemiz ve Gençlik Spor İl Müdürlüğü'nün birlikte hazırladıkları jimnastik ve koreografi gösterileri büyük beğeni aldı.

Güzel Sanatlar Lisesi  korosu ve Belediye Sanat Topluluğu içerisinde yetişen Sermaye Piyasası Kurulu İlk/Ortaokulu öğrencilerinin  oluşturduğu halk oyunları ekibinin gösterisi de izleyenlere, seyir zevki yüksek anlar yaşattı.

Birbirinden keyifli, çoşkulu ve dolu dolu etkinliklerin yer aldığı program bol bol alkış aldı.

Vali Çelik  ve il protokolünün yarışmalarda dereceye girenlere, ödüllerini takdim etti.

Editör: Hikmet TEMEŞ