Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla havalimanının 26 Mayıs 2015'te açılışı gerçekleştirildi ancak yaklaşık 3 ay sonra terör saldırıları nedeniyle bir süre uçuşlara kapatıldı. Geçen yıl 9 Eylül'de tekrar hizmete giren Selahaddin Eyyubi Havalimanı, bölge ekonomisine de önemli ölçüde katkı sağlıyor.

Yolcu sayısı yüzde 33 arttı

Havalimanı yetkililerinden alınan bilgiye göre, bu yıl ekim ayındaki iç hat yolcu sayısı, geçen yılın aynı ayına oranla yüzde 33 artışla 17 bin 949 yolcuya ulaştı.

Ekim ayında uçak seferleri, önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11 artarak, 124 oldu, yük trafiği ise 177 ton olarak gerçekleşti.

Havalimanından, önceki yılın aynı dönemine göre, yüzde 501 artışla 128 bin 840 yolcu hizmet aldı. Toplam uçak seferi de yüzde 465 artış ile bin 39'a ulaştı.

Yüksekova Kaymakamı ve Belediye Başkan vekili Mahmut Kaşıkçı, AA muhabirine, havalimanının yapım aşamasında karşılaşılan zorluklara rağmen Cumhurbaşkanı, Başbakan ve hükümetin kararlı tutumu ile bölge insanının hizmetine sunulduğunu anlattı.

Uçak seferlerinin önceki yıla göre arttığına dikkati çeken Kaşıkçı, "Uçak seferlerimiz Ankara'ya, İstanbul'a haftanın yedi gün seferlerimiz, uçaklarımızda boş yer olmayacak şekliyle devam ediyor. Önümüzdeki dönemde uçak seferlerimizi farklı noktalara taşımak, farklı uçuş noktaları belirlemek üzere ilgili firmalarımız da çalışıyor." ifadesini kullandı.

Kaşıkçı, havalimanının sadece Hakkari ve Yüksekovalılara hitap etmediğine değinerek, şunları kaydetti:

"Aynı zamanda yan tarafımızda İran'ın Urumiye şehri var. Oradakilerin çoğu da bu havalimanımızı kullanıyor. Gelecekte İran vatandaşları buradan daha fazla faydalanacak. Önümüzdeki yıl yeni uçuş noktaları da oluştuktan sonra hava alanımız daha da büyüyerek, talep görerek hizmet etmeye devam edecek. Yüksekova'daki hastamız şu anda rahatlıkla uçağına biniyor 1,5 saat sonra Ankara'daki hastaneye ulaşabiliyor."

Kaşıkçı, bu hizmetin ilçeye kazandırılmasından dolayı Cumhurbaşkanı, Başbakan ve bakanlara teşekkür etti.

"Bu çok büyük bir nimettir"

Yüksekova Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Salih Özdemir de havalimanının bölge için büyük bir şans olduğunu aktardı.

Bir zamanlar kendilerine en yakın havalimanının 200 kilometre uzaklıktaki Van Ferit Melen Havalimanı olduğuna işaret eden Özdemir, şunları ifade etti:

"Selahaddin Eyyubi Havalimanı'nın memleketin tüm katmanlarına faydası var. Esendere gümrüğünden gelen İranlı yolcu, oradaki ulaşımı, buradaki hazır konfeksiyon sektörünü canlandırıyor, restoranlarımıza ve gıda sektörümüze hareketlilik katıyor. Zamandan tasarruf ediyoruz. Biz 1,5 saat Ankara, 2,5 saat İstanbul'a mesafedeyiz. Bu çok büyük bir nimettir."

Ankara'dan havayoluyla Yüksekova'ya gelen vatandaşlardan Metin Ertunç da hastasını tedavi sonrası uçakla ilçeye getirdiğini belirtti.

Editör: Haber Merkezi