HABER: HAKKARİ İLSESİ GAZETESİ

Van, Bitlis, Muş ve Hakkari illerinde ilköğretim öğrencileri ile buluşan VEDAŞ yetkilileri animasyon ve görsel sunumlar ile öğrencilere enerji tasarrufunun önemi hakkında bilgiler verdi. 

Alınacak küçücük tasarruf önlemlerinin bile dünyayı daha yaşanabilir kılacağını belirten VEDAŞ Şirket Müdürü Emrullah Okuducu: “Enerji tasarrufu konusunda öğrencilerimizde pozitif yönde kalıcı davranış değişiklikleri oluşması için animasyon, sunum ve broşür gibi öğrencilerin ilgisini çeken ve farklı duyulara hitap eden eğitim materyalleri kullandık. Eğitim sonunda öğrencilerimizden, enerji tasarrufu yapmazsak nasıl bir gelecek bizi bekliyor olurdu? konulu resim çizmelerini istediğimizde karanlık ve çevre kirliliğinin olduğu bir dünyayı resmetmeleri eğitimlerimizin olumlu çıktılarından biri oldu.” dedi. 

Enerji israfının önlenmesinin milli kaynakların korunması anlamına da geldiğini vurgulayan Okuducu: “Şirketimiz, vizyon ve misyonu gereği enerjinin verimli kullanılarak israf edilmemesi amacıyla hizmet bölgesi genelinde çalışmalarını sürdürmektedir. Özellikle kaçak elektrik kullanımının en büyük enerji israfı olduğunu düşünmekteyiz. Sadece bir evin kaçak elektrik kullanırken harcadığı enerjinin yirmi hanenin ihtiyacını karşılayacak düzeyde olduğu göz önünde bulundurulursa israfın boyutları daha iyi anlaşılacaktır. Bu kapsamda yarınları ödünç aldığımız çocuklarımıza enerji tasarrufunu anlatmak için çalışmalarımıza devam edeceğiz. Ayrıca etkinliklerimizde bizlere büyük kolaylıklar sağlayan İl Milli Eğitim Müdürlerimize ve ziyaretlerimizde bizlere eşlik eden değerli muhtarlarımıza teşekkür ediyorum” ifadelerinde bulundu.

Etkinlikler sonunda VEDAŞ yetkililerince öğrencilere kitap hediye edilirken enerji tasarrufu konusunda çalışmalarının farklı platformlarda devam edeceği bilgisi verildi.

Editör: Haber Merkezi