Van'da yaya ve araç trafiğinin rahatlatılması amacıyla halkın görüş ve önerileri çerçevesinde uygulamaya konulan parkomat sistemi, bugün itibariyle hizmete girdi. Cumhuriyet, Kazım Karabekir, Fevzi Çakmak ve Sıhke caddelerinde başlatılan sistem, 08.30 ile akşam 20.00 saatleri arasında uygulanacak. 4 caddede yapılan park uygulamasında 80 parkomatcı yüklenici firma tarafından istihdam edildi.

Parkomat uygulamasına sevindiğini kaydeden esnaf Erdal Kanarya, "Parkomat uygulaması bence olumlu bir karar. Çünkü yıllardır burada ciddi bir park sorunu yaşanıyordu. Birçok kişi caddeyi araç satmak için galeri gibi kullanıyordu. Haftalarca aynı aracın aynı yerde durduğuna şahit oldum. Bu uygulamayla bunun önüne geçilecek. Uygulamadan memnunum" dedi.

Birçok ilde parkomat uygulamasının yapıldığını söyleyen Adnan Dursun ise, "Parkomat sisteminde bence geç kalındı. Bu uygulamaya daha önce geçmeliydik. Fiyatlar biraz fazla, ama uygulama yerinde bir karar. Esnaflar olarak uygulamayı olumlu buluyoruz" dedi.

Parkomat sisteminin önümüzdeki süreçte ara sokaklarda da uygulanması planlanıyor. 

Editör: Haber Merkezi