Ordu Evi bahçesinde verilen yemeğe Vali Cüneyit Orhan Toprak, eşi Dr. Funda Toprak, Dağ ve Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Emre Tayanç, Belediye Başkan Vekili Cüneyt Epcim, Cumhuriyet Başsavcısı Altuğ Kürşat Şahin, Vali Yardımcıları Hasan Ongu ve Bekir Abacı,

İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ferdi KORKMAZ, İl Emniyet Müdürü Süleyman Suvat Dilberoğlu, ASP İl Müdürü Mehmet Akif Bildirici, şehit ve gazi aileleri ile kurum müdürleri katıldı.

Vali Cüneyit Orhan Toprak, masalarını dolaştığı davetlilerle yakından ilgilenerek onlarla bir süre sohbet etti.
  Daha sonra Vali Toprak ve beraberindeki protokol üyeleri aynı masaları paylaştıkları şehit ve gazi aileleriyle birlikte iftarlarını açtılar.

Kur’an-ı Kerim okunmasının ardından Hakkâri Müftüsü Faruk Gürbüz tarafından dua yapıldı.

Programda bir konuşma yapan Vali Toprak, vatanımızın ve milletimizin varlığının devamını, bayrağımızın göklerde dalgalanmasını, özgürlüğümüzün korunmasını ve milletçe refah içinde şerefimizle yaşamamızı sağlayan, bizler için canlarını hiç çekinmeden feda eden şehitlerimiz ve aynı amaçlar uğruna gazilik unvanına ulaşan kardeşlerimize borçluyuz. Öncelikle şehitlerimizin ruhlarının şad olmasını, gazilerimizin de sağlık ve mutlulukla hayatlarına devam etmelerini yüce Allah’tan niyaz ediyorum dedi.

Vali Toprak,"Şair Mithat Cemal Kuntay şiirinde "Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır." demiştir. Türk ulusunun şanlı tarihi; bizlere gurur veren, her zaman övündüğümüz eşsiz destanlar ve zaferlerle doludur.

Bu zaferleri bize gazilerimiz ve şehitlerimiz yaşatmışlardır. Vatanımızı ve milletimizi, Türk devletinin bölünmez bütünlüğünü korumak için vatanın her karışına kanlarını akıtmışlardır. Savaşlarda destanlar yazarak tarihe altın harflerle geçmişlerdir.

Şehit ve gazilerimizin hatıralarını yücelterek onlara sahip çıkmalıyız. Böylelikle ulusumuzun gönlünde hak ettikleri yeri alacaklardır. Bu davranış da Türk ulusunun vefa örneklerinin en yücesi olacaktır. Sizler onların bıraktığı en değerli emanetlersiniz.

Devletimizin ve milletimizin kalbinde en kıymetli ve en müstesna yerlere sahipsiniz. Devletimiz, sizlerin her türlü ihtiyaç ve sıkıntılarınızın giderilmesi noktasında en yüksek hassasiyetle seferber olunması için sarsılmaz bir iradeye sahiptir Valiliğimizin,

her an her koşulda tüm imkânlarıyla yanınızda olacağını ifade ederek, kapılarımızın sizlere sonuna kadar açık olduğunu belirtmek isterim. Ben bu duygularla Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını da buradan minnetle anmayı bir borç bilerek hepinizi en derin saygı ve sevgilerimle selamlıyorum ve Allah’a emanet ediyorum" şeklinde konuştu. 

Editör: Haber Merkezi