HABER: İRFAN TEMEŞ - HAKKARİ İLSESİ GAZETESİ

Halife Derviş Mahallesi’nde bulunan Çocuk Oyun ve Kültür Merkezi’ni ziyaret eden Vali Cüneyit Orhan Toprak’a Eşi Dr. Funda Toprak, Belediye Başkan Vekili Cüneyt Epcim, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ferdi Korkmaz, İl Emniyet Müdürü Süleyman Suvat Dilberoğlu eşlik etti.  

Ziyarette çocukların yoğun ilgisi ile karşılaşan Vali Toprak, burada çocuklar ile bir süre ilgilendi ve sohbet etti. Beraberinde getirdiği çikolataları çocuklara dağıtan Vali Toprak oyun merkezinde oynayan çocuklara eşlik etti. Belediye Başkan Vekili Cüneyt Epcim’den mekan hakkında bilgiler alan Vali Toprak, burada incelemelerde bulundu.

“Çocuk Oyun ve Kültür Merkezi için 1,5 Milyon TL harcandı”

 Basın mensuplarına açıklamada bulunan Vali Toprak, Çocuk Oyun ve Kültür Merkezi’nin Hakkari’ye kazandırılan çok önemli bir hizmet olduğunu belirtti. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiğini ifade eden Vali Toprak sözlerini şöyle sürdürdü; “Hakkari Belediyemiz tarafından 2017 yılının Kasım ayında buna yaklaşık olarak 3 ay önce Hakkari halkımıza ve Hakkarimize kazandırılan çocuklarımızın, gençlerimizin, ailelerimizin hizmetine sunulan çok önemli hizmet mekanıdır. Daha önce belediye sebze meyve hali olarak verimsiz bir şekilde bulunan bina belediyemiz tarafından yaklaşık olarak 1,5 Milyon TL harcanarak tadilat edildi, yenilendi ve yeni haline getirildi. Akabinde de her biri lunaparklardaki jetonlu veya jetonsuz, elektronik veya manüel olmak üzere 30 oyun seti ile burası zenginleştirildi. Aynı zamanda kitap cafe ve dersliklerde oluşturularak buraya gelen çocukların hem kitap okumaları hem de derslerine yardımcı olunmak üzere çok faydalı, çok verimli hizmet ilimize kazandırıldı.  Bu güne kadar 2-3 aylık kısa bir süre içerisinde planlı bir şekilde öncelikli olarak öğrencilerimiz sabah 100 öğleden sonra 100 başka okullarda olmak üzere günde 200 öğrenci öğretmenleri kontrolünde getiriyoruz. Bunun haricinde hafta içi ve hafta sonunda halkımıza açık. Vatandaşlarımız aileleri ile beraber çocuklarını alıp buraya geliyorlar. Kısa sürede bu güne kadar öğrenci bazında 5 bin 70 rakamına ulaşmış bulunmaktayız. Ailelerin yapmış olduğu ziyaretlerde de 7 bin ailenin çocukları ile beraber burayı ziyaret ettiğini öğrenmiş bulunuyoruz. Bunlar önemli rakamlar 20-25 bin insanımızı tekabül ediyor. Yoğun bir ilgi var. Yoğun bir sosyalleşme var. Derslerden bunalan çocukların burada eğlendikleri, bir araya geldikleri güzel vakitler geçirdikleri, kitap okudukları derslerine takviye yaptıkları çok verimli bir mekan. Hafta sonları burada zaman zaman bin 500 rakamına ulaştığımızı oldu. Yani bin 500 kişinin burayı ziyaret edip oyun oynadığı, arkadaşları ile güzel vakit geçirdiği, kitap okuduğu bir mekan haline geldi.

“Hem sosyalleşmeye hem de istihdama katlı sağlamış oldu”

 Hakkari Belediyesi’nin toplamda yaklaşık 3 Milyon liralık bir kaynak ayırdığını belirten Vali Toprak; “Gerçekten çoğu ilde bizim görmediğimiz en azından benim şimdiye kadar rastlamadığım eser ve çalışma. Ben bu vesile ile belediye başkanımız Cüneyt Epcim beyi tebrik ediyorum. Aynı zamanda 6 insanımıza da burada halk eğitimler vasıtasıyla usta öğretici olarak ilgili bölümlerden mezun olan çocuk gelişimi olsun, anasınıf öğretmeni olsun bunları da burada istihdam ediyoruz. Belediyemizden de takviye sağlayarak 15 civarında görevlimiz burada hizmet ediyor. Yani hem halkımıza sosyalleşmesi yanı sıra istihdama da bir katlı sağlamış oldu.”

dsc_2166.jpg

dsc_2170.jpg

dsc_2228.jpg

dsc_2176.jpg

dsc_2178.jpg

dsc_2179.jpg

dsc_2186.jpg

dsc_2193.jpg

dsc_2195.jpg

dsc_2201.jpg

dsc_2206.jpg

dsc_2210.jpg

dsc_2259.jpg

dsc_2247.jpg

Editör: Haber Merkezi