İlimizde özellikle MERZAN – YURTKUR – KAMPÜS hattında yaşanan ulaşım sorunlarına dair yaptığımız Merzan-Kampüs Hattında Ulaşım Krizi başlıklı haberimiz, kentteki vatandaşların ve öğrencilerin önemli sorunlarından birini gündeme taşıdı.

Haberimize istinaden Hakkari Belediye Başkanlığı, vatandaşların ve öğrencilerin yaşadığı sıkıntıların giderilmesi hususunda toplu taşıma sorunlarına dair bir açıklama yaptı. İşte belediyenin açıklaması:

MERZAN – YURTKUR – KAMPÜS

•          Toplu Taşıma Hizmeti;

İlk defa belediye marifetiyle 2020 yılında başlattığımız toplu taşıma hizmetimizde toplam 16 araçla hizmet vermekteyiz. Belediye resmi araçları dışında da 16 adet M plaka ile toplamda 32 araçla 15 Mahallede toplu taşıma hizmeti sunulmaktadır.

•          Merzan-Kampüs Hattı;

Merzan –Kampüs hattında 4 adet minibüs, 1 adet otobüs ile hizmet verilmektedir. Sabah 06.30 akşam 22.00 saatleri arasında yaklaşık 5-15 dk aralığında hizmet veren toplu taşıma araçlarımızda 07.00-08.30 ile 15.30-17.30 saatleri arsında oluşan yoğunluk sebebiyle bazen aksamalar yaşanmaktadır. Yoğunluk saatlerinde takviye araç sağlanarak oluşan aksaklıklar giderilmektedir. KYK- Kampüs hattında ring sistemi uygulanmakta olup Türkiye’nin en ucuz tarifesiyle öğrenciler direk okullarına ulaştırılmaktadır.

Toplamda 1700 üniversite öğrencisinin KYK’dan Kampüs alanına taşıma hizmetinde öğrencilerden memnuniyete yönelik ciddi dönütler alınmaktadır. Öğrenci temsilcilerinin olduğu  whatsap grubunda herhangi bir aksama yaşanıldığında direk istek ve talepler alınmakta ve hızlı bir şekilde dönüt sağlanmaktadır.

•          Yukarı Merzan Hattı;

Yukarı Merzan hattında 2 adet minibüs araçla hizmet verilmektedir. KYK’dan kaynaklı oluşan yoğunluk sebebiyle yukarı merzan hattında yaşanılan aksaklıklar araç sayısında yapılacak iyileşmeyle giderilecektir.

•          Araç Satın alma süreci;

Belediye Başkanlığımızca yaşanılan aksaklıklar titizlikle takip edilmekte olup imkan doğrultusunda iyileşmeler sağlanmaktadır. Araç sayısındaki yetersizlik sebebiyle araç satın alma süreci başlatılmıştır.  14.11.2023 tarihinde 2 adet obüs alımı ihalesi yapılmış olup 15 gün içerisinde teslimi yapılacaktır. DMO ‘dan alınmak üzere 4 adet otobüs alınması için de ödeme işlemi yapılmış ocak ayında teslimatı yapılacaktır. Satın alma süreci bitirilen toplam 6 adet her biri 55 kişilik tam donanımlı toplu taşıma otobüsün hizmete girmesiyle yaşanılan aksaklıklarda ciddi iyileşme sağlanacaktır.

Toplu taşıma hizmetinde yaşanılan aksaklıklar Belediye Başkanlığımızca titizlikle takip edilmekte olup bütüncül olarak çözülmesi için çalışmalar devam etmektedir. Kamu oyuna saygıyla duyurulur.

(Hakkari Belediye Başkanlığı)

CHP’li Demir’in Hakkari gündemine ilişkin değerlendirmeleri CHP’li Demir’in Hakkari gündemine ilişkin değerlendirmeleri

Belediye yetkilileri, vatandaşların şikayetleri üzerine harekete geçtiklerini ve yeni servislerin kısa sürede hizmete gireceğinin müjdesini verdi. Biz de sesi olduğumuz vatandaşlarımız adına belediyenin attığı adımların takipçisi olmaya devam edeceğiz.