Şehrimizde, özellikle MERZAN – YURTKURKAMPÜS hattında belediye servislerinde yaşanan yetersizlik, üniversite öğrencileri ve mahalle halkını zor durumda bırakıyor. Vatandaşlar, servislerin yoğunluğu yüzünden saatlerce bekleyip binemediklerinden yakınırken, servis şoförleri de iş yükü altında ezildiklerini söylüyor.
Her sabah işe ya da okula gitmek için servis kullanmak zorunda kalan vatandaşlar sadece servis durağında saatlerce beklemek zorunda kalmıyor aynı zamanda tıka basa doldurulan araçlarda yer bulma telaşına da düşüyor. Hem öğrencilerin hem de işe veya evine gitmek zorunda olan vatandaşların, servislerde yer bulmak için birbiriyle yarıştığı görüntüler vatandaşı endişelendiriyor. Servis sayısındaki yetersizlik, özellikle sabah ve akşam mesai giriş/çıkış saatlerinde trafikle birleşince tam bir çile halini alıyor.

Yukarı Merzan mahallesi sakinlerinden Mehmet HARMANCI:

“Sabah işe gidebilmek için servis kullanmak zorundayım. Yukarı çıkacak servislerin saatleri belli olmadığı için erkenden yola çıkıp bazen bir saat bekliyorum. İş çıkışı çok daha kötü. Yukarı Merzan’a tahsis edilen servisler Kampüs ringi yapıyor. Servis durağına halihazırda dolu geldikleri için binmek mümkün olmuyor. Yurt servisleri de 5’ten önce bizleri almıyor. Saatlerce orada bekliyoruz. Belediyenin WhatsApp İletişim Hattı’ndan durumu bildirdik. Çözüm alamadık”

diyerek mahallelinin durumunu özetliyor.

Üniversite öğrencileri de durumdan nasibini alıyor. Yoğun ders programlarından arta kalan zamanlarını tıka basa doldurulan servislerde geçiren öğrenciler, derslerine zamanında yetişememenin stresiyle boğuşuyor. Birçoğu, derslere geç kalmanın akademik performanslarını olumsuz etkilediğinden endişe duyuyor. İnternet üzerinde vatandaşların şikayetlerini ekleyebildikleri bir platformda mağduriyetini dile getiren Şaban isimli bir öğrenci:

Hakkari Merzan servisleri çoğalsın artık bıktıracak dereceye geldi. 1 saat servis bekledim ve servis geldi, ama dolu. Ben ve benim gibiler buna maruz kalmak ve yurda vesaire ya da gideceğimiz yere geç kalmak mecburiyetinde değiliz. Ben bunlar yüzünden ceza yememeliyim. Gereğinin yapılmasını arz ederim”

diyor. Güler isimli bir diğer öğrenci de:

“Hakkari Merzan mahallesine çalışan belediye otobüslerini yaklaşık 1 saate kadar bekledim. Yoklar gerçekten artık paramızla da rezil oluyoruz. Hale geldik, her seferinde ben okuluma geç kalmak zorunda değilim. Lütfen en azından sanayi bölgesi ya da Merzan'ın servislerini çoğaltın”

diyerek şikayetini dile getiriyor.

Servis şoförleri de durumdan memnun değil. İş yüklerinin arttığını ve yetişmekte güçlük çektiklerini ifade eden şoförler, durumun hem hizmet kalitesini düşürdüğünü hem de çalışma koşullarını olumsuz etkilediğini dile getiriyor. İş yükleri arttıkça, şoförler daha fazla mesai yapmak zorunda kalıyorlar. Bu durum, yorgun ve stresli şoförlerin trafikte daha dikkatsiz olmalarına yol açarak güvenliği de tehlikeye atıyor.

Belediye yetkilileri, kendilerine şikâyet için başvuran vatandaşlara yeni servislerin geleceğini söylüyor; ancak henüz bu konuda bir adım atılmış değil. Belediye, şikayetçi vatandaşlara yeni servisler için bir ihale sürecine gireceğini söylediyse de internet sitelerinde bu ihaleye dair bir kayda rastlamıyoruz.

Önümüzdeki kış aylarında durumun daha da kötüleşebileceğinden endişe duyan vatandaşlar, belediyeden acil bir çözüm talep ediyor. Yeni servislerin en kısa sürede hizmete girmesi ve mevcut servislerin daha etkili bir şekilde yönetilmesi için çaba harcanması bekleniyor.