HABER: İRFAN TEMEŞ - HAKKARİ İLSESİ GAZETESİ

Atatürk Kültür Merkezi Güzel Sanatlar Galeri Salonu’nda açılan sergiye Vali Cüneyit Orhan Toprak, eşi Dr. Funda Toprak, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ferdi Korkmaz, İl Emniyet Müdürü Süleyman Suvat Dilberoğlu, İl Kültür ve Turizm Müdürü İdris Ağacanoğlu, GESAM üyesi ressam ve fotoğraf sanatçıları ile kurum müdürleri katıldı.

Sergide konuşan Vali Cüneyit Orhan Toprak, Hakkâri’de güzel bir etkinliğe daha ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, "Kısa adı GESAM olan Güzel Sanat Eseri Sahipleri Meslek Birliği’nden 9 sanatkârımız bugün İlimizi teşrif ettiler. GESAM 1986 yılından beri faaliyetlerine devam eden, sanatçılarımızın telif haklarını hukukî yönlerden koruma gayreti gösteren, sanatın ve sanatçımızın gelişmesine vesile olan ve çok faydalı hizmetler üreten bir birliğimiz. Bugüne kadar 67 vilayette bu sergilerini açtılar. 68’incisini de bugün Hakkâri İlimizde açmış oldular. Bugüne kadar bazı sebeplerden dolayı Hakkâri İlimizde şimdiye kadar böyle bir sergi açılmamıştı. Fakat şu anda İlimizde huzur, birlik, beraberlik ve kardeşlik içerisinde devam eden sosyal hayatımızın yansımaları üzerine sanatkârlar buraya gelmeye karar verdiler.

Beni ziyaret ettiklerinde ise İlimizi ne kadar beğendiklerini, ne kadar huzur içerisinde olduklarını, ne kadar renkli olduğunu bize ifade ederek, bugüne kadar görmediklerinden duydukları üzüntüyü ifade ettiler. Coğrafyasını, insanını, konumunu bu kısa sürede kendileri gördüler. Bundan sonra da inşallah bu faaliyetler artarak devam edecek. Burada yaklaşık 30 sanatçımızın hazırlamış olduğu sanat eserleri sergilenecek. Ayrıca 9 sanatçımız da buraya gelerek İlimizin güzelliklerini bütün ülkemize hatta bütün dünyaya tanıtma, gösterme yönünde bir faaliyet sergileyecekler. Ben bu faaliyetleri için şimdiden kendilerine teşekkür ediyorum. İnşallah İlimizin layık olduğu yere gelmesinde sanatçılarımızın bu tanıtımının büyük rolü olacağına inanıyorum. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Sergimizin de hayırlı olmasını diliyorum" şeklinde konuştu.

Vali Toprak, daha sonra sergide yer alan fotoğraf ve resimleri yakından inceledi. Ardından GESAM Yönetim Kurulu üyesi ve sergi koordinatörü Nezih Demirtepe, Vali Cüneyit Orhan Toprak’a bir plâket takdim etti. GESAM tarafından hazırlanan katılım belgeleri ise Hakkâri’ye gelen 9 sanatkâra Vali Toprak ve beraberindekiler tarafından takdim edildi.

01-001.jpg

05.jpg

07.jpg

13.jpg

Editör: Haber Merkezi