Açıklamayı Türk Eğitim-Sen Hakkari Şube Başkanı Şükrü Gürses yaptı.

Gürses, açıklamada yeryüzünde en kutsal meslek olarak atfedilen ve geleceği inşa etmede sıfır başlangıcı olan öğretmenliğin bu denli yıpratıldığı başka bir dönem olmadığını söyledi.

Gürses, açıklamanın devamında şunları kaydetti.

"Kurucu önderimiz Mustafa Kemal'in sıfatlarından biri olan öğretmenlik, el üstünde tutulup, saygı gösterilmesi gereken bir çağda ayaklar altında çiğnenmektedir.

Dün Eyüpsultan'da bir lisede görevini ifa eden Okul Müdürümüz İbrahim Oktugan'ın bir öğrenci müsveddesi tarafından beş el kurşun sıkılması sonucunda vefat ettiği haberini büyük bir hüsranla karşıladık. Bakanlık bu duruma bir dur demeli ve okullarımızda bu tür hadiselerin önüne geçebilmek için güvenlik sorununun çözmelidir.

Bizlerde Türk Eğitim-Sen Şubeleri olarak Türkiye Genelinde *perşembe günü ilk derse girmiyoruz* ve *Cuma günü bütün öğretmenlerimizle bir günlük iş bırakma eylem kararı alıyoruz*. Bugün İbrahim hocamızın yarın bizlerin başına gelebilecek bu şiddet olaylarına dur diyebilmek için bütün meslektaşlarımı birlik olmaya davet ediyorum.

Her zaman doktorları örnek gösteriyorduk. Bir doktor siddete uğradığı zaman hepsi bir araya geliyor diyorduk. Şimdi sıra bizde bencil düşüncelerimizi, ideolojilerimizi bir kenara bırakarak birlik olma zamanı.

Tüm eğitim çalışanlarını cuma günü saat 11’de il milli eğitim müdürlüğüne sesimizi duyurmaya bekliyoruz."

Başkan Öveç'ten Erbil  temasları Başkan Öveç'ten Erbil temasları

Muhabir: Nirgül Uysal