HAKKARİ İL SESİ GAZETESİ-

Hakkari kent merkezinde yolcu taşımacılığı yapan şehir içi servislerinde ücret 1 TL den 1. 50 TL’ ye yükselip yüzde elli zamlanırken, vatandaşlar duruma tepki göstererek, yapılan zammın yersiz ve çok olduğunu belirtiiler.


Vatandaşlar tarafından gösterilen tepkiler karşısında temkinli olan şehir içi yolcu taşımacılığı yapan hat sahipleri ve şoförler ise alınan kararı savunarak,  ülke genelinde pahalılşan hayat şartlarına dikkat çekip, mevcut ücretin kendilerini kurtarmadığını, yakıt başta olmak üzere araç yedek parçalarına yapılan ekstra zamlarında kendilerini bu şekilde önlem almaya mecbur ettiğini ifade ettiler.


Hakkari’deki yol ve çetin kış şartları göz önüne alıdığında söz konusu masrafların iki katına çıktığını ifade eden soförler, talepleri sonucu yetkili kurumlardan şimdiye kadar 1 TL olan yolcu ücretinin, 9 Ekim Pazartesi gününden itibaren yüzde elli zamlandığını belirterek taşınanan yolcu başı 1.50 TL olacağını söylediler.


Kent merkezinde yaşayan vatandaşlar ise yapılan zamma tepkili. Kentteki iş imkanları ve gelir kaynakları göz önüne alıdığında yapılan taşıma zammı ile birlikte zora girdkilerini kaydeden vatandaşlar, Şehir içi minibüslerinin kentte katetikleri mesafeye dikkat çekerek, yapılan zammın gereksiz olduğunu ve hatta ücrette indirime gidilmesini beklerken, alınan zam kararının kendilerini şok ettiğini belirttiler.


Özelikle  taşımalı  eğitim araçları ile okullara gidemeyen öğrencileri zor durumdan bırakacağını belirtten veliler yapılan zammın kendilerini zor durumdan bırakacağını söyledi.
Bilindiği gibi Hakkari genelinden şehiriçi  servisleri Tekser,Biçer ,Yeni Mahallle ve Sanayi Bağlara hizmet vermektedir.

 

Editör: Haber Merkezi