OHAL 3 Ay Daha Uzatıldı

OHAL 3 Ay Daha Uzatıldı

OHAL'in 3 ay süreyle uzatılmasına ilişkin Başbakanlık Tezkeresi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

OHAL'in 3 ay süreyle uzatılmasına ilişkin Başbakanlık Tezkeresi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

"MİLLET 15 TEMMUZ'DA ÇANAKKALE'Yİ YAŞADI"

TBMM Genel Kurulu'nda Olağanüstü Hal'in (OHAL) 3 ay daha uzatılmasına ilişkin Başbakanlık Tezkeresi görüşüldü. Görüşmelerin ardından yapılan oylamada OHAL'in uzatılması kabul edildi.

OHAL'in 3 ay daha uzatılmasının görüşüldüğü TBMM Genel Kurulu'nda konuşan AK Parti İzmir MilletvekiliHamza Dağ, 16 Temmuz sabahı aydınlığa uyandıklarını belirterek, Türkü, Kürdü, Lazı, Çerkezi, Abhazı Meclis'in bahçesini tıka basa doldurduklarını ifade etti. Dağ, "O gece bu millet adeta Malazgirt'i, İstanbul'un fethini, denize askerini süren Fatih'in torunları olduğunu, Çanakkale'yi tekrar yaşadı. Bunu bütün genleriyle ortaya koydu" dedi.

 

"FETÖ'NÜN GİRİŞİMLERİNİ AYRI AYRI DÜŞÜNMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL"

15 Temmuz'a gidilirken çok önemli süreçlerin yaşandığını ifade eden Dağ, "15 Temmuz 2016'yı Gezi olaylarından sonra yaşanan süreçten ayrı tutmak mümkün değil. O süreci biz bugün de beraber aynı bağlamda düşünmek zorundayız. Mayıs ayının 13'ünde dostane gibi gözüken Gezi olaylarında 81 ilin tamamında vandallığa varan sokakların tahrip edildiği, seçilmiş hükümeti zor durumda bırakmak için eyleme dönüşen bir hadiseyi hep birlikte yaşadık. 15 Temmuz 2016'ya gelirken 17- 25 Aralık seçim endeksi darbe girişimini ayrı düşünmemiz mümkün değil. 15 Temmuz 2016'da silahlarla, milletin vergileriyle alınan toplarla, tanklarla, uçaklarla o işlemi gerçekleştirenler yine bu milletin verdiği yetkiyle 17-25 Aralık'ta darbe teşebbüsünde bulundular" ifadelerini kullandı.

"PARLAMENTER REJİM ÖNEMLİ BİR SINAV VERDİ"

CHP İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel ise yaptığı konuşmada, 15 Temmuz'u 16 Temmuz'a bağlayan gece bütün partilerin kendi ideolojik aidiyetlerini de bir kenara bırakarak halkın iradesine sahip çıktıklarını söyleyerek, "Bu darbe girişimine karşı parlamenter demokrasi birikimi çok önemli bir sınav vermiştir arkadaşlar. Öncelikle siyaset kurumu darbecilere teslim olmamıştır. 15 Temmuz'da millete ve devlete karşı terör örgütü FETÖ tarafından başlatılan darbe kalkışması bu parlamento çatısı altında tüm partilerin demokrasiden yana ortak tavrı ve halkın büyük direnişi sayesinde bozguna uğratılmıştır" şeklinde konuştu.

"OHAL'DE NE OLDU"

HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp da, 11 Eylül 2015 tarihinden beri 103 belediyelerinin 94'üne kayyum atandığını belirterek, "71 belediye başkanımız ve belediye eş başkanlarımız, belediye eş başkanlarının vekilleri de dahil olmak üzere tutuklanarak cezaevine konuldu. OHAL'de ne oldu? OHAL'de ihraçlar oldu, açığa almalar oldu, sürgünler oldu. 4 bin 302 yargı, 6 bin 470 TSK, 3 bin 106 jandarma, 155 Sahil Güvenlik Komutanlığı, 22 bin 984 Emniyet Genel Müdürlüğü mensubu, 75 bin 102 kamu görevlisi olmak üzere 112 bin 119 kişi görevinden alındı. Ayrıca sözleşmesine son verilen, sözleşmesi yenilenmeyen kamu görevlileri de eklendiği zaman görevine son verilen kamu görevlilerinin toplam sayısı 150 bini aştı. Eğer onları da bir araya getirirsek toplamda ayrıca 30 kamu emekçisi ihraç edildi. 40 bine yakın kamu görevlisi görevden uzaklaştırıldı, daha sonra bunlardan 34 bine yakını görevine iade edildi" diye konuştu.

"15 TEMMUZ TİYATRO DEĞİL"

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay ise, OHAL'in 21 Temmuz tarihinde kabul edildiğini hatırlatarak, gerek Türkiye'deki, gerek Türkiye dışındaki yansımalarının devam ettiğini kaydetti. Akçay, 15 Temmuz'da Türkiye'yi sonu belli olmayan mecralara sürükleyecek bir darbe girişimi ve terör saldırısı ile karşı karşıya kaldıklarını söyleyerek, "Tüm kurumlarla, ekonomik ve sosyal hayatın her bir hücresine çöreklenmiş bir hain örgütün organize saldırısıyla mücadele ettik. Hamdolsun bu emperyalist küresel projeye 'dur' dedik. Vatan kaybının sınır hattına geldiği noktada büyük Türk milletinin feraseti ve dirayeti ile ayağa kalktık. Bizler kutsal çatı altında, bombaların ve mermilerin gölgesi altında, vatandaşlarımızı meydanlarda, sokaklarda devletimizi yıkılmaktan, milletimizi ve vatanımızı parçalanmaktan kurtardılar. 15 Temmuz şaka, oyun, tiyatro, senaryo değildi, 15 Temmuz 'kontrollü darbe' hiç değildi. Devletimiz taşeron bir terör örgütü tarafından ele geçirilmek istendi" ifadelerini kullandı.

Görüşmelerin ardından yapılan oylamada OHAL'in uzatılması kabul edildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.