Müdür Şimşek’ten "kurban kesimi" açıklaması

Müdür Şimşek’ten "kurban kesimi" açıklaması

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Hakkari İl Müdürü Vahap Şimşek, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde besici ve kurban kesecek olan vatandaşların dikkat etmesi gereken konularla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

HABER: İRFAN TEMEŞ - HAKKARİ İLSESİ GAZETESİ

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Hakkari İl Müdürü Vahap Şimşek, Bakanlık tarafından hazırlanan “kurban rehberi”ni mutlaka okumaları gerektiğini belirterek, “Kurban Bayramının, gerek fert gerekse toplum açısından çeşitli yararlar taşıyan toplumdaki dayanışma ve birlikteliği pekiştiren bir ibadet olduğunu ifade eden Müdür Şimşek, Müslümanların kurban kesmekle Allah'ın emirlerinden birini yerine getirmiş olduğunu ve kulluk bilincini arttırdığını söyledi. 

Şimşek, ”İslam alemi için önemli bir gün olan Kurban Bayramında vatandaşlarımız dini görevlerini yerine getirirken, kurbanlık hayvan alımlarında bazı hususlara dikkat edilmesi gerekir. Bu nedenle özellikle damızlık vasfı olan dişi hayvanlar ile gebe hayvanları almamaları gerektiğini, kurban pazar yerlerine damızlık vasfı ve gebe olmayan dişi hayvanların girişine müsaade edildiğinden bu hayvanlara ait veteriner hekimler tarafından düzenlenen "Damızlık vasfı yoktur ve gebe değildir" ibareli raporlarının olup olmadığının sorgulanarak kontrol edilmesi gerekir. Yine aynı şekilde yetiştiricilerimizin il dışına sevk alacakları dişi hayvanların da bu özellikte olması gerekir. Damızlık vasfı ve gebe olan hayvanlara sevk izni verilmeyeceğini, kurban alacak vatandaşlarımızın Bakanlığımız tarafından hazırlanan Kurban Rehberi’ni mutlaka okumaları gerekir. Ayrıca vatandaşlarımızın Bakanlığımız https://hayvanbilgi.tarim.gov.tr web adresinden almış oldukları hayvanın küpe numarasını girmek suretiyle; hayvanlara ait tür, cinsiyet, yaş, ırk ve sahip olunan diğer bilgilerini öğrenebileceklerdir” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.