HAKKARİ İL SESİ GAZETESİ 

Kış mevsiminin uzun ve sert yaşandığı ilçede, hayvan yetiştiricileri kavurucu sıcağın altında kış için hazırlık yapıyor. Besiciler, hayvanlarının kışlık yemi için büyük zahmetle biçtikleri otları, bir süre kurumaya bıraktıktan sonra bağ şekline getirerek ahırlara yakın yerlerde istifliyor. Besici Mehmet Yalçın, Hakkari’de kış mevsiminin 6 aya yakın sürdüğünü, bu kapsamda hazırlıklara şimdiden başladıklarını söyledi. Hayvanların kışlık yem ihtiyaçlarını karşılamak için yazın 1,5 ay bu iş için çalıştıklarını anlatan merkezde oturuyorum. İlk önce tırpanla biçtiğimiz otları şimdi toplayıp köye götürüyoruz. 
Bu çalışmaları yapmazsak, hayvanlar kış mevsiminde aç kalır. 15 gün boyunca biçtik, 2-3 gündür topluyoruz. Şu ana kadar 3 bin bağ ot topladık. Kış için bize yeter. Hayvancılıktan başka yapacağımız bir iş yok. Bu sene havalar erken ısınmadığı için verim iyi değildi" dedi.
"Bu sıcakta böyle çalışmak insanı yoruyor. Emek isteyen bir şey. Her sene aynı çalışmayı yapıyoruz. Geçimimizi bu şekilde sağlıyoruz" diye konuştu

 

Editör: Haber Merkezi