Hakkari’de  200  gram olan ekmeğin fiyatı 5 TL’den  7 TL’ye yükseldi. Böylece ekmek fiyatları  üst üste zamlandı.

Ekmeğe yapılan zammın ardından birçok ilde olduğu gibi Hakkari’de de  ucuz ekmek için halk ekmek fırınını açılması  tekrar gündeme geldi.

Kentte  vatandaşlar artan un fiyatlarıyla birlikte ekmeğe yapılan zamlardan şikayetçi olduklarını belirterek, “halk ekmek” uygulamasıyla ucuz ekmek tüketmek istiyor.

Daha önce Hakkari Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Belediye Halk Fırını özel bir şirkete devredilmişti.

Halk ekmeğin uygun üretim yapılan ve kâr amacı gütmeyen, vatandaşa ucuza ekmek yedirmeyi amaç edinmiş işletmeler olduğunu belirten vatandaşlar, Türkiye’nin birçok şehrinde belediyelerin işlettiği halk ekmek fabrikalarının  Hakkari’de  de kurulması için  yetkililere seslendi.

Vatandaşlar, Hakkari  Belediyesinin dar gelirlileri düşünerek bir an önce “halk ekmek” fabrikası kurması gerektiğini belirterek, fabrikanın açılmasıyla kentin belirli yerlerinde satış noktası oluşturulması, dar gelirlilerin temel ihtiyaçlarının en başında gelen ekmeği en kaliteli ve en ucuza satması çağrısında bulundu.

Alım gücü zayıf olan ailelerin ekmek zamları ile birlikte mağdur olduğunu belirten Vatandaşlar şunları kaydetti.

Vali Çelik Madenci Özkan'ı evinde ziyaret etti Vali Çelik Madenci Özkan'ı evinde ziyaret etti

 “Halk ekmek satışı tekrar başlarsa çok güzel olur. Bir ekmek 7 lira olmuş. Bazı ailelerin nüfusu neredeyse 15 ve bu insanlar günde 10-15 ekmek alıyor. Bu tür aileler sadece kuru ekmekle bile zor geçiniyor. Nüfusu kalabalık olan aileler var. Daha önce Hakkari’de  ‘halk ekmek’ satışı vardı, tekrar olursa iyi olur.” ifadelerini kullandı.