Hakkari'de  bulunan 2 yaban keçi yavrusu hayata tutundu Hakkari'de bulunan 2 yaban keçi yavrusu hayata tutundu

31 Mart yerel seçimlerinde Hakkari Belediye Başkanlığına seçilen ve hakkında açılan bir soruşturma kapsamında gözaltına alınıp tutuklanan Mehmet Sıddık Akış’ın yerine kayyum atanmasına yönelik tepkiler devam ediyor. 

İki gündür kentte bulunan Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti ) Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ile Tuncer Bakırhan, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanları Keskin Bayındır ve Çiğdem Kılıçgün Uçar, DEM Parti Milletvekillerinin bulunduğu heyet sabah saatlerinde sivil toplum örgütü temsilcileri ve bazı kanaat önderleri ile bir toplantı gerçekleştirdi.

Ardından çarşı merkezinde esnaf ziyareti yapan DEM Parti heyeti Cumhuriyet, Bulvar ve Colemerg caddeleri üzerinden çevre yoluna oradan da çarşı merkezine yürüyüş düzenledi.

Bulvar Caddesi üzerinde açıklama yapan DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslendi. 
Sandık sonuçlarına saygı gösterilmesi çağrısı yapan Bakırhan, “Erdoğan, seçimden sonra sonuçlara saygı duyacaklarını söyledi ama Hakkari halkının iradesine saygı duymadı. Bunun adı demokrasi değil, bunun adı Kürdün iradesini tanımamaktır. Bu ikili hukuktur." iddiasında bulundu. 

Programda DBP Eş Genel Başkanları Keskin Bayındır ve Çiğdem Kılıçgün Uçar ile EMEP Genel Başkan Yardımcısı Selma Gürkan birer açıklama yaparak Hakkari Belediyesine kayyum atanması kararına tepki gösterdiler. 

Kentte bulunan KESK Eş Genel Başkanı Ahmet Karagöz beraberindeki sendika üyeleri ile birlikte Hakkari Valiliği önüne yürüyüş yapmak istedi. Karagöz, zaman gerginliğe de neden olan yürüyüşün ardından valilik önünde açıklama yaptı ve kayyum uygulamasına tepki gösterdi. 

DEM Parti Ağrı Milletvekili Sırrı Sakık ise 15 yılından beri Hakkari'de kayyum uygulaması yapıldığını bunun siyeseten kimseye bir faydası olmadığı mesajını verdi. 

DEM Parti Eş Genel Başkanları Bakırhan ve Tülay Hatimoğulları Oruç ile Milletvekillileri tutuklanıp cezaevine gönderilen Hakkari Belediye Eş Başkanı Mehmet Sıddık Akış'ın Biçer Mahallesindeki ailesini ziyaret etti.

 

Editör: Haber Merkezi