HAKKARİ İL SESİ GAZETESİ

Vatandaşların toprak altında sakladıkları peynirleri kış mevsimin  gelmesi ile çıkarıldığını belirten satıcılar, yoğun ilgi nedeniyle sipariş almaya başladıklarını söyledi.


Şevket Sönmez  yıllardır  peynir satışı yaptığını belirterek, eylül ayı sonuna kadar sipariş üzerine peynir alıp kilosunu 9 ile 12 liradan sattığını ancak bu gün ise kilosunu 25 TL 'ye sattıkları söyledi.


Özellikle keçi ve koyun sütünden yapılan Hakkari  peynirinin çok lezzetli olduğunu ifade eden Sönmez, Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa gibi büyük şehirlerde yaşayan Hakkarilileri'de  kentten peynir aldığını söyledi.


Yaylacılar tarafından getirilen peyniri verilen sipariş üzerine tuzlayıp bidonlara basarak satışa hazır hale getirdiğini aktaran Sönmez, "Özellikle köy ve yaylalarda elde edilen peynirler çok yağlı ve sağlıklıdır. Daha önce sağılan sütleri makineden geçirip sütteki yağı aldıktan sonra peynir yapılıyordu ve peynir yağsız olarak satılıyordu. Şu anda makine yok ve kadınlar tamamen ilkel yöntemlerle peynir yaparak biz esnaflara getirip sattıklarını söyeleyen  Sönmez özelikle  kırsal bölgelerden yşayan insanları bu peynirleri hazırlama sürecinden çok zorluklar çektiklerini belirtti.