Hakkari'de Dünya Meteoroloji  günü açıklaması

Hakkari'de Dünya Meteoroloji günü açıklaması

Hakkari Bilim Sanayi ve Teknoloji il Müdürlüğü "Dünya Meteoroloji Günü" ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

HAKKARİ  İL SESİ GAZETESİ/HİKMET TEMEŞ

Ölçüm bilimi anlamına gelen “Meteoroloji”nin tarihinin, binlerce yıl öncesine dayandığı bilinmekte belirtilen açıklamada, yıllar içerisinde ticaretin insan hayatında daha fazla yer almasıyla birlikte ülkeler arası ilişkiler de artmaya başlamış ve ülkeler arası farklı ölçüm birimleri ve yöntemleri kullanılmasından dolayı ticarette büyük sorunlar yaşanmıştır denildi.

Hakkari Bilim Sanayi ve Teknoloji il Müdürlüğü açıklamasında,” Bunun neticesi olarak özellikle ağırlık ve uzunluk birimlerini karşılaştıracak, bu konuda birliği sağlayacak bir ölçme sistemine ihtiyaç duyulmuştur.

Bu ihtiyaç doğrultusunda hem ortak bir birimler sistemi oluşturmak hem de farklı ülkelerde gerçekleştirilen faaliyetler arasında koordinasyonu sağlamak amacıyla Osmanlı İmparatorluğu’nun da aralarında bulunduğu 17 ülke tarafından 20 Mayıs 1875 tarihinde Paris’te Metre Konvansiyonu imzalanmıştır.

Bu tarih günümüzde 80’den fazla ülkede olduğu gibi ülkemizde de çeşitli etkinliklerle “Dünya Meteoroloji Günü” olarak kutlanmaktadır.

Meteoroloji konusunda bilinç ve farkındalığın arttırılması amacıyla kutlanan bu gün; meteoroloji alanında faaliyet gösteren iki önemli uluslararası kuruluş olan BIPM (Uluslararası Ağırlıklar ve Ölçüler Bürosu) ve OIML (Uluslararası Yasal Meteoroloji Teşkilatı) ortak çalışması ile organize edilmektedir.

20 Mayıs Dünya Meteoroloji Günü’nün ülkemizdeki kutlama faaliyetleri ise Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda yürütülmektedir.

Bilim, teknoloji, inovasyon, sanayi, sağlık vb. birçok alanda çok önemli bir yere sahip olan ve bu özelliği ile toplumun tüm kesimlerini ilgilendiren meteoroloji biliminin 20 Mayıs Dünya Meteoroloji Günü vasıtasıyla daha büyük kitlelere duyurulması ve toplumun bu konuda bilinçlendirilmesi hedeflenmektedir.

Dünya Meteoroloji Günü’nün 2017 yılında tüm Türkiye’de çeşitli etkinliklerle kutlanması hedeflenmektedir. 20 Mayıs Dünya Meteoroloji Günü çerçevesinde yapılacak kutlama ve farkındalığı artırma etkinlikleri Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlükleri aracılığıyla tüm illerde gerçekleştirilecektir.

Valilerimizin ziyaret edilmesi ile başlayacak olan program, öğrenci ve esnaf buluşmaları ile sürdürülecek olup Dünya Meteoroloji Günü etkinliklerinde temel amaç, kamuoyuna çeşitli araçlar ile meteorolojinin önemini anlatmak olacak” denildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.