HAKKARİ İL SESİ GAZETESİ/HİKMET TEMEŞ

Hakkari kent merkezinde yaşanan Ramazan ayı sevinci ve beraberinde gelen etkinliklere gün geçmiyorki bir yenisi eklenmesin. İftardan sahur vaktine kadar şehrin bütün sokakları insan seline dönüşürken, tek yönlü trafiğe kapatılan en işlek caddeleri ise çocuklu ailelerin yanı sıra kentteki diğer vatandaşların oturup sıcak sohbetler eşliğinde çaylarını yudumladıkları seyyar çay evleri ile dolup taşıyor.

Hergün farklı eğlencelerin yaşandığı kentte, Hakkari Üniversitesinde öğrenim gören bir grup öğrenci ise gece geç saatlere kadar cadde ve sokaklardaki vatandaşlara konser tadında türkü ve şarkılar seslendirerek, Ramazan ayını daha da renklendiriyorlar. Her akşam farklı bir sokakta halkla bütünleşen gençler, burada seslendirdikleri Kürtçe ve Türkçe parçalarla deyim yerindeyse dinleyenlerin kulaklarının pasını silip atıyorlar.

Ramazan ayının başlangıcından beri yöre halkına mini konserler veren öğrenciler, kısa sürede kent halkının gönlünde taht kurarak, renkli geçen Ramazan gecelerini adeta gökkuşağına çevirdiler. Gençlerin verdiği mini konserlere duyarsız kalmayan sokaktaki vatandaşlar ise bir yandan ellerine aldıkları bardaklardaki çayı yudumlarken, diğer yandan ise söylenen şarkılara hep birlikte eşlik ederek Ramazan ayı sevincini birlik ve beraberlik içinde yaşıyorlar.

Her akşam farklı bir sokak ve cadde de mini vatandaşlarla buluşup mini konser veren gençlerin dün geceki durağı Çevre Yolu Caddesiydi. Bir bankta oturup hünerlerini sergileyen gençler, odun ateşinde pişirilip ikram edilen çaylar eşiliğnde kısa sürede cadde esnafının yanı sıra sokaktan geçen bütün vatandaşların ilgi odağı oldu. Kendilerine gösterilen yoğun ilgiden bir hayli memnun oldukları gözlenen gençler,  bu yoğun ilgiye duyarsız kalmayarak seslerini daha da yükselterek coşkularını bütün cadde boyunca dinletiler.

Editör: Haber Merkezi