HAKKARİ İL SESİ GAZETESİ/HİKMET TEMEŞ

Kent merkezine yaklaşık 8 kilometre uzaklıktaki Depin mevkiinde bulunan ve Nasturilere ait olduğu sanılan bin 500 yıllık geçmişe sahip Halil Kilisesi, bakımsızlıktan yıkılmaya yüz tuttu. Geçmiş dönemlerde ayinlerin yapıldığı tahmin edilen tarihi dini mabed, şimdilerde duvarları yıkılmış ve çökme tehlikesi ile karşı karşıya. Kentteki turizm mekanları arasında ilk sıralarda yer alan tarihi kilise, yıkılma tehlikesine karşın, her yıl özellikle ilkbahar ve yaz aylarında yerli yabancı binlerce kişinin ziyaretine uğruyor.

Bu yılda ayakta kalmayı başaran kilisenin, yapılacak olası bir restorasyon çalışması sonucunda ziyaretçi akınına uğrayacağı tahmin ediliyor.

 Zap Vadisi’nin diilere destan yeşillik ve güzelikleri arasında bir inci tanesi gibi duran tarihi Helil kilise, bölgede ağır geçen kış koşulları nedeniyle büyük ölçüde tahrip olurken, onarılarak kent turizmine kazandırılacacağı günü bekliyor.

Benzer birçok yapının tahrip olduğu bölgede özellikle defineciler, geçmiş dönemlerde altın bulma umuduyla başta Koçhanis Kilisesinin (Mar Şalita) bulunduğu Konak köyü, Depin de Bulunan Tarihi Halil Kilisesi, çevre köylerde bulunan büyük küçük diğer kiliseler ve özelliklede Nasturilere ait tarihi bir çok mezarı kazarak tahrip etmiş durumda.

Bölgenin değişik noktalarında bulunan birçok tarihi yapının restore edilmeyi beklediğini ifade eden vatandaşlar, definecilerin yaptıkları kazılar ve ağır kış şartlarına rağmen kiliselerin ayakta kalmayı başardığını belirttiler.

Dikdörtgen planlı olan ve doğu-batı doğrultusunda üzeri beşik tonoz ile örtülmüş kilise, batı yönündeki mazgal pencereleri ile içerisi aydınlatılmış. Kilisenin girişten sonraki bölümüne ise sivri kemerli iki demir kapıdan geçiliyor.

Editör: Haber Merkezi