Hakkari Belediyesi Eş Başkanı Mehmet Sıddık Akış'ın gözaltına alınıp görevden el çektirilerek yerine kayyum atanmasına karşı başlatılan protesto eylemleri kapsamında 30 Haziran’da Türkiye'nin farklı kentlerinde başlatılan yürüyüş Hakkari’de sona erdi.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi, (DEM Parti) ile Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) öncülüğünde Marmara ve Ege’den başlayıp Ankara, Adana, Batman ve Diyarbakır'dan yola çıkanlar 3 Temmuz’da Van’a ulaşmıştı.

Van’dan Hakkari’ye doğru kesintisiz bir şekilde devam eden yürüyüşe Dem Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, DEM Parti Milletvekilleri Türkiye’nin farklı kentlerinden sivil toplum örgütü temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Zaman zaman kayyum karışı slogan atan katılımcılar, halay ve zılgıt çekerek sürdürdükleri yürüyüş esnasında “İradeye saygı” yazılı önlükler giydi ve kayyuma tepki sözleri içeren dövizler taşıdı.

Çevre yolu üzerinden hastane kavşağına oradan da çarşı merkezine yürüyen kalabalık gurup Hakkari Valiliği önünde basın açıklaması düzenledi.

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, burada yaptığı açıklamada, 9 gündür yollarda olduklarını, İstanbul'dan, Tekirdağ'dan, İzmir'den, Ankara'dan, Çukurova'dan, Türkiye'den dört bir yanından insanların yola koyulduğunu söyledi. 

Van'dan Hakkari'ye kadar kesintisiz yürüyüş yaptıklarını, 9 günlük yürüyüşlerinde iradeye saygı talebinde bulunduklarını, ifade eden Hatimoğulları, Mehmet Sıddık Akış'ın hakkında karar verilmeden belediyeye görevlendirme yapıldığını, açıkça haksızlık yapıldığını aktardı. 

Manisa Kula'da belediye başkanını gözaltına alınıp, tutuklandığını, yerine belediye meclis üyelerinin belediye başkanını seçtiğini belirten Hatimoğulları, "Biz Hakkari'de ne yaptık. Belediye meclisimiz toplandı. Viyan Tekçe Eş Başkanımızı başkan vekili olarak seçti. Şu anda yapılması gereken Viyan Tekçe arkadaşımızın belediye eş başkanımızın resmi atamasının gerçekleşmesidir. Buraya kayyım atandığı andan itibaren de hem Hakkari'de hem Türkiye'de alanlardaydık, meydanlardaydık. Nüfus ve ekonomi olarak Türkiye'nin çeyreği olan İstanbul'da bütün demokrasi güçleriyle hep beraber belediyelerimize sahip çıkma, iradeye sahip çıkma nöbetimiz devam ediyoruz. 9 günlük yürüyüş boyunca bazı arkadaşlarımızın ayakları su topladı, bazı arkadaşlarımızın çeşitli hastalıkları vardı, bazı arkadaşlarımızın yaşı ilerdeydi. Ve bu sıcakta asfaltı eriten sıcakta insanlar yürümekten geri durmadı. Burada taleplerimizi bir kez daha özetliyoruz. Seçilmişlerini yerine atanmışı getiremezsiniz. Seçilmişin nasıl seçildiği, görevden nasıl alınacağı, nasıl yargılanacağı, görevden alınırsa şayet yerine kimin nasıl seçileceği Anayasa'da kelime kelime yazılmıştır. Burada bir kez daha diyoruz ki Anayasa uygulanmalıdır. Türkiye'nin taraf olduğu sözleşmeler uygulanmalıdır. Buradan bir kez daha haykırıyoruz. Nasırlı, su toplayan ayaklarımızla yürüyüş kolu olarak güneşten yanan tenimizle irademize sahip çıkıyoruz diyoruz ve kayyım derhal geri çekilsin Viyan Tekçe derhal başkan vekili olarak atansın. Bizler dün olduğu gibi bugün de sadece DEM Parti olarak değil Türkiye'deki bütün demokrasi güçleriyle, haktan, adaletten yana bütün kesimlerle irademize saygısızlık yapanlara karşı eylemlerimiz ve etkinliklerimiz devam edecek. Bizler yürüyüşümüzün kolunu, bu basın açıklamasıyla sonlandırıyoruz. Nöbetlerimiz devam edecek” diye konuştu.

Ardından konuşan DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır ise 9 gündür sürdürdükleri yürüyüşe destek veren herkese teşekkür etti.

Bayındır, Hakkari Belediyesine Kayyum atanmasına karşı başlattıkları mücadelelerinin devam edeceği mesajını verdi.

Konuşmaların ardından DEM Partili gurup Hakkari Valiliği önünde 10 dakikalık oturma eylemi yaptı. Hatimoğulları, Bayındır ve beraberindekiler daha sonra DEM Parti Hakkari İl binasına geçti.

Yürüyüş boyunca polis ekipleri trafiği aksatmamaları konusunda uyardı.

,

Vali Çelik'ten 15 Temmuz mesajı Vali Çelik'ten 15 Temmuz mesajı

Editör: Haber Merkezi