Artçıları da hesap edildiğinde Amerika’nın Hiroşima’ya attığı atom bombasının 37 katına denk gelen Van depremi, 23 Ekim saat 13.41’de meydana geldi.

Merkez üssü Edremit ilçesiydi. 24 saniye boyunca süren sarsıntılar 7,2 olarak ölçüldü. Hakkâri, Ağrı, Iğdır, Erzurum, Kars, Bingöl, Muş, Bitlis, Siirt, Batman, Mardin, Diyarbakır, Şanlıurfa gibi çevre illerin yanı sıra İran ve Kuzey Irak'ta da hissedildi.

Depremin hemen ardından AFAD, UMKE, Kızılay ekipleri çalışmalarına başladı. Van’da ve Ankara’da kriz masaları oluşturuldu. Enkazdan çıkarılan ilk yaralılar Van’daki hastanelerde tedavi altına alındılar.

Çevre illerin ve hava ambulanslarıyla uzak illerin hastaneleri de Van’dan gelen yaralılar için seferber edildi. Van çevresindeki illerden ardından uzak illerden yardım koridorları açıldı.

10 ildeki operasyonda 38 kişi tutuklandı 10 ildeki operasyonda 38 kişi tutuklandı

Depremden 16 gün sonra 9 Kasım 2011`deki 5,6 büyüklüğündeki sarsıntıyla Van ikinci kez yıkım yaşadı. Van-Edremit merkezli depreme zaten bölgede bulunan ekipler hızla müdahale ettiler.

İki depremde 644 vatandaşımız yaşamını yitirdi, 1966 vatandaşımız yaralandı. Arama kurtarma çalışmalarında 252 kişi enkazdan çıkarıldı.

Depreme henüz 14 günlükken yakalanan ve enkaz altından 47 saat sonra çıkarılan Azra Karaduman, Van depreminin simgesi oldu.

Çıkarıldıktan sonra Ankara’ya ambulans uçakla götürülüp tedavi edilen Azra Karaduman Van depremiyle yaşıt.

Depremlerin ardından, Van merkez, köyleri, Erciş ve Edremit'te 21 bin 692 yapının enkazı kaldırıldı. Van genelinde 200 binden fazla konut, işyeri ve ahır incelenerek, hasar tespit işlemi yapıldı.

İncelenen yapıların yüzde 26'sının ağır hasarlı, yüzde 8'inin orta hasarlı, yüzde 36'sının az hasarlı ve yüzde 30'unun hasarsız olduğu tespit edildi.

Van merkez ve köylerinde, Erciş merkez ve köylerinde ve Edremit'te olmak üzere 40 bin az hasarlı konut için kiracı ve ev sahiplerine 50 milyon TL ödeme yapıldı. Kalıcı konutların ve altyapı inşası için bugüne kadar 2 milyar 362 milyon TL kaynak kullanıldı.

AFAD tarafından yapılan açıklamaya göre 21 Ekim'de Van'ın Tuşba ilçesinde saat 08:05'de yerin 12.82 kilometre derinliğinde 4.0 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

Naci Görür, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:

"BÖLGE DAHA DA SIKIŞTI"

"Van, Çakırbey’de 4,0 deprem oldu. Deprem Karayazı Fay Zonunun Van gölü doğusundaki devamında ve Erciş Fayının güneyinde olduğu gözleniyor. Yakında Akçift ve Kuşcu yörelerinde de benzer boyutta depremler olmuştu. Son 6 Subat depremlerinden sonra bunlar normal karşılanmalıdır. Bölge görece daha da sıkıştı. Sevgiyle."

Büyük yıkımın 11’inci yılı: Van depremi

Van depreminin üzerinden 9 yıl geçti, acılar hala taze ve çözüm bekleyen  sorunlar var | Independent Türkçe

25 Saniyenin Ardından Van Depremi fotoğraf sergisi