Hakkari'nin kış turizmindeki potansiyelini tanıtmak amacıyla Merga Bütan Kayak Merkezi'nde düzenlenen festivalin birinci günü renkli görüntülere sahne oldu. 

Valilik ve Belediye tarafından Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ev sahipliğinde düzenlenen Beşinci Kar festivalinin birinci günü geride kaldı. 

Sabahın erken saatlerinde servisler ve özel araçları ile festivalin düzenlendiği kayak tesisine geçen vatandaşlar, kalınlığı 2 metreyi bulan kar üzerine hem semaverlerini kurup çay yaptılar hem de ızgaralarını çıkartıp kar üzerine kebap keyfi yaptılar.

Ellerindeki meşalelerle kayak pistinden inen kayakçıların gösterisi ile başlayan festivalde, kayak, kar üstünde güreş, kar üstünde rafting, kar üstünde voleybol gibi etkinlikler düzenlendi. 

Soğuk havaya rağmen Hakkarililerin yanı sıra birçok ilden, İran ve Irak'tan gelerek festivale katılan binlerce kişi, çeşitli gösteriler, kar raftingi, yamaç paraşütü, kar voleybolu ve güreş gibi etkinliklerle doyasıya eğlendi. 

Türküler eşliğinde, halaylarımızın çekilip, şarkıların seslendirildiği festival; çocuk ve genç sporcuların meşale ve paraşütlü kayak gösterileri yapıldı. 

Bahar havasının estiği festivale katılan vatandaşlar 2 metreyi bulan kar üstünde Kürtçe - Türkçe müzikler  eşliğinde saatlerce halay çekip gönüllerince eğlendi. 

Festival’de konuşan Hakkari Valisi ve Belediye Başkan Vekili Ali Çelik, kentin kış sporlarında dünyadaki önemli merkezlerden biri olma potansiyelinin de bulunduğuna dikkat çekti ve etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti. 

Program, DJ Enes Göksal’ın performansı, Hakkari Belediyesi Sanat Topluluğu konseri ve Ferhat Üngür konseri ile devam etti. Kayakçıların akşam saatlerinde meşale gösterisi sunması bekleniyor. 

Festival 2’inci gününde de çeşitli spor etkinlikleriyle birlikte, Collective Colemerg grubunun konseri, Hakkari Belediyesi sanat Topluluğunun halk dansı gösterileri ve Pinhani konseri ile festival severleri eğlendirmeye devam edecek.

Kaynak: Zeki DARA