Hakkari’deki Merga Bütan Kayak Merkezi bu hafta sonu da yağışlı ve fırtınalı havaya rağmen kayak tutkunlarının uğrak adreslerinden biri oldu. 

Kent merkezine 12 kilometre uzaklıkta bulunan ve yapılan yatırımlar ile bölgenin gözde kayak merkezleri arasında yerini alan 2 bin 800 rakımdaki Merga Bütan Kayak Merkezi yerli ve yabancı ziyaretçilerin tercih ettiği bir merkez oldu. 

Mekanik sistemleri, pistleri, oteli ve kristal kar yapısıyla dikkat çeken Merga Bütan Kayak Merkezinbu hafta sonu Amerika Birleşik Devletleri’nden gelen 8 kişilik Pıckett ailesi ile İran’ın Urumiye şehrinden gelen misafirleri ağırladı. 

Hakkari kent merkezi, Yüksekova ve Şemdinli ilçesinden gelen ziyaretçiler, yarıyıl tatilinin son gününde merkezde yoğunluk oluşturdu.
Ziyaretçiler, karlı ve soğuk havaya rağmen kayak takımları, kızak ve snowboardla kaymanın keyfini yaşadı.

Bir grup kayak severin halay çekerek eğlendiği merkeze ABD'den gelen 8 kişilik Pıckett ailesi de kayak yaparak zaman geçirdi.

ABD'den gelen Grady Pıckett kenti çok beğendiklerini dile getirerek, “Ailemle birlikte buraya geldim. 6 çocuğum var. Snowboard ve kayak imkanı burada daha iyi. 9 kişiyle geldik. 8 kişi ailemden birisi de arkadaşım. Kayak için 4-5 gün kalıp döneceğiz. Burayı internetten gördük. Kayak merkezi ve ortam çok güzel. Tesiste ücretler de gayet uygun” dedi.

Pıckett'in eşi Becky Pickett de “6 çocuk annesiyim. Burada kar çok iyi. Burayı çok sevdik. Bölge insanı çok nazik. Çok ilgililer. Çocuklarım buranın yemeklerini çok sevdi. Oğlum snowboard yapmayı seviyor. Buraya kayak için geldik zaten. İnsanlar cana yakın. Her şey için teşekkür ederiz. diye konuştu.

İran’ın Urumiye kentinden gelen Dılovan Emiri de İran’da kayak eğitimi verdiğini, ilk defa geldiği Hakkari’de kayak yapmanın keyfini yaşadığını kaydetti. 
Hakkari kayak merkezinde güzel vakit geçirdiklerini söyleyen Emiri, “Merga Bütan Kayak merkezi bize hem yakın hem de ekonomik olarak çok uygun bir yer. Burası hem kayak için hem de gezmek için güzel bir yerdir” dedi. 

Kayak antrenörü ve dağcı İskender Kahraman da Hakkari’nin eko turizm potansiyelinin kent için bir veli nimet olduğunu söyledi. 

Ailece tatilin son gününü Hakkari Kayak Merkezinde geçirdiklerini belirten Azade Anuk ise soğuk havaya rağmen eğlenip anın keyfini çıkarttıklarını ifade etti. 

Yüksekova ilçesinden 40 kişilik kafile ile kayak merkezine gediklerini anlatan Karlıova Turizm acentesi yetkilisi Erdinç Düzen, “Biz her hafta sonu Yüksekova’dan Hakkari’ye çevre illere ve Türkiye’nin her yerine tur düzenliyoruz. Bugün de buradayız. Şuan yağışlı havaya rağmen bölgede 2 bin kişi var. Yani dışardan insanlar geliyor. İnsanlar burada kaymanın eğlenmenin tadını çıkarıyor” şeklinde konuştu. 

Kaynak: Zeki DARA