DAVADA GERGİNLİK

Akıncı Üssü davası gergin başladı. Şehit yakınları ve gaziler, sanıklara yönelik sinkaflı sözler sarf edip, sanık avukatlarını yuhaladı. Şehit yakınları, ayrıca önlerinden geçen bazı sanık avukatlarına fiziki müdahalede bulununca avukatlar da önlerindeki masalara vurarak, durumu protesto etti. 

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin harekat merkezi olan Akıncı Üssü'ndeki eylemlere ilişkin açılan dava gergin başladı. Şehit yakınları ve gaziler, salona alınan sanıklara tepki gösterip, sinkaflı sözler sarf etti. Salonun tamamen dolması ve gerginlik dolayısıyla az sayıda sanık yakını salona alınmadı. Gerginlik nedeniyle jandarmanın yanı sıra çevik kuvvet polisleri de mahkemede yoğun güvenlik önlemi aldı. Sanıklarla müştekiler arasında adete etten duvar örüldü. 

Duruşmada kimlik tespiti sürerken, şehit yakınlarının bulunduğu bölümden geçen bir avukata fiziki müdahalede bulunuldu. Cübbesi çekiştirilen avukat, polisin yardımıyla avukatların bulunduğu bölüme alındı. Bir avukat daha benzer bir tepkiyle karşılaşınca avukatlar başka bir kapıdan salona alınmaya başlandı. 

AVUKATLARDAN MASALARA VURARAK TEPKİ

Yaşanan olaylar karşısında sanık avukatlarının tamamı masalara vurarak, tepki gösterdi. Bir şehit yakını, "Bizim soyumuz var oldukça, barınamazsınız, var olamazsınız, sonunda pisliğinizde boğulacaksınız" diye bağırdı. Bu sırada salona giren Mahkeme Başkanı Selfet Giray, "Acınızı, öfkenizi anlıyoruz ama bunu kaldıramayacak kişiler ayrılsınlar. Bu karşılıklı diyalog devam ederse bazılarınızı çıkarmak zorunda kalacağız" diyerek uyarıda bulundu. 

Mahkeme düzeni hakkında da bilgi veren Giray, "Burada Türk milleti adına, Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre yargılama yapıyoruz. Acınızı, öfkenizi anlıyoruz ama bunu kaldıramayacak kişiler ayrılsınlar. Bu karşılıklı diyalog devam ederse bazılarınızı çıkarmak zorunda kalacağız. Sağlıklı bir yargılama yapabilmemiz için mahkeme düzenine herkesin uyması gerekiyor" dedi.

Mahkeme başkanının uyarılarının ardından gerginlik son buldu. Duruşma, kimlik tespitlerinin alınmasıyla devam etti; ancak UYAP'taki arıza nedeniyle duruşmaya saat 13.30'a kadar ara verildi. 

CEZAEVİ ÇEVRESİNDE YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALINDI

29 Ağustosa kadar sürecek dava nedeniyle Sincan Cezaevi çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındı. Polis ve jandarmadan oluşan güvenlik güçleri, cezaevi çevresinde farklı noktalarda kurdukları güvenlik noktalarında davayı izlemeye gelenleri tek tek aradı. Cezaevi çatısına keskin nişancılar yerleştirilirken, jandarmaya ait dronlar sürekli havadan görüntü aldı. Çok sayıda zırhlı araç ve bir TOMA'da cezaevi önüne konuşlandı.   

DURUŞMA SALONU YENİDEN DÜZENLENDİ

Darbe davalarının görülmesi için yapılan duruşma salonu, duruşmaya çok sayıda gazi ve şehit yakının gelecek olması nedeniyle yeniden düzenlendi. Salonu sınırlı sayıda sanık yakının alınacağı, sanık yakınları için ayrılan bölüme müştekilerin oturacağı belirtildi. Sanık yakınları için ise basın mensuplarına ayrılan bölün hemen yanına sandalyeler konularak yeni bir bölüm hazırlandı. Dışarıda kalacak olan müşteki ve yakınları için, salonun girişine sandalyeler konularak duruşmayı ekranlardan izlemeleri sağlanacak.

SANIKLAR DURUŞMA SALONUNA GETİRİLİRKEN ŞEHİT YAKINLARI PROTESTO ETTİ 

Darbe girişimi sırasında komuta merkezi olarak kullanılan Akıncı Üssü'ndeki eylemlere ilişkin Sincan'da yargılanmasına başlanacak sanıklar, duruşma salonuna getirildi. Tek sıra halinde duruşma salonuna alınan sanıklar, Sincan Ceza ve İnfaz Kurumu Yerleşkesi'ndeki şehit yakınları tarafından protesto edildi. 

Darbe girişimine yönelik en kritik dava olan Akıncı Üssü davası, Sincan Ceza ve İnfaz Kurumu içerisindeki duruşma salonunda başladı. Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülen davada hakim karşısına çıkacak 486 sanık, duruşma salonuna tek sıra halinde getirildi. En önde, darbe girişimi sonrası Akıncı Üssü'nde yakalanan sivillerden olan ve Adil Öksüz'le birlikte darbeyi planladığı belirtilen Kemal Batmaz, ikinci sırada ise Genelkurmay davasında da yargılanan ve darbe girişiminin bir numaralı sanığı olan Hava Kuvvetleri eski Komutanı Orgeneral Akın Öztürk yer aldı. 

ŞEHİT YAKINLARINDAN SANIKLARA TEPKİ

Sanıklar duruşma salonuna getirildiği sırada, Sincan Ceza ve İnfaz Kurumu Yerleşkesi'nde toplanan şehit yakınları, 'İdam isteriz' sloganları attı. Bazı şehit yakınları, güvenlik çemberini aşarak, sanıkların getirildiği bölüme geçmek istedi. Polis ekipleri engel olmak isterken, bu sırada arbede yaşandı. DHA

Editör: Haber Merkezi