• Hakkari11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hakkari Buzul Dağları’nda arazi çalışması yapıldı
13 Temmuz 2021 Salı 13:33

Hakkari Buzul Dağları’nda arazi çalışması yapıldı

Türk Coğrafya Kurumu üyelerinde aralarında bulunduğu 30 kişilik bir grup Hakkari Buzul Dağları’nda incelemelerde bulundu.

Hakkari’de 4-8 Temmuz 2021 tarihleri arasında Türk Coğrafya Kurumu üyeleri, coğrafya öğretmenleri, gezginler ve doğaseverlerden oluşan 30 kişilik bir grup Hakkâri Buzul Dağlarına 5 günlük bir arazi çalışması yaptı. 

Yüksekova Selahaddin Eyyûbî Havalimanında başlayan arazi çalışmasında, ilk gün Yüksekova kenti ve ovanın çevresiyle sazlık ve bataklık alanlar gezildi. İkinci gün, Sat Dağlarındaki buzul göllerine karayoluyla geçildi. Yer yer karla kaplı yamaçlarda yürüyüşler yapan grup, üçüncü gün Cilo Buzul Vadisini takiben buzullar ve şelaleler bölgesine vardı. 4 bin 135 metrelik Türkiye'nin ikinci en yüksek dağının eteklerinde yürüyüş ve tırmanış gerçekleştiren grup üyeleri, buzul gerilemeleri yerinde inceledi. Dördüncü gün Hakkâri'nin Berçelan ve Golan yaylalarına çıkan grup, süt sağımı ve koyun-keçi yünü kırkılmasını da yerinde izledi.

Van'da son bulan ziyaretle ilgili açıklamalarda bulunan Türk Coğrafya Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Ertek, coğrafya öğretmenlerini bilimsel ve çağdaş bir bakış açısıyla donatmak için planlanan çalışmanın çok başarılı geçtiği söyledi.

Ertek, "Dünyada ve ülkemizde 1,5 yıllık korona virüs salgınından dolayı arazi gezilerimize ara verilmişti. Üyelerimiz ve coğrafya öğretmeni arkadaşlarımız bu yıl peş peşe arazi çalışmaları planladılar. Daha iki hafta önce Niğde-Aladağlardan dönen bir grup, bu kez Hakkâri Buzul Dağlarına, buzullara ve Sirk Gölleri çevresine tırmanışlar yapıldı. Ayrıca Bitlis-Zagros bindirme kuşağı üzerindeki Güneydoğu Torosların Sümbül Dağı, Sat Dağları, Mor Dağ ve Cilo Dağlarının uzanımını, bunlar arasında 600-800 metre dolayında dar-derin vadiler açmış olan Zap Suyu gibi akarsular ve yer şekilleri izlenmiş oldu” dedi.

f9fe043d-22bf-4da9-822d-cfdcab71f315.jpg

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Hakkari İl Sesi Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim