Zeki DARA - Hakkari İl Sesi Gazetesi

Hakkari’de aç kalan kurtlar, kangal köpeğini yedi Hakkari’de aç kalan kurtlar, kangal köpeğini yedi

Hakkari'nin Çukurca ilçesinden Irak'a açılan Üzümlü Gümrük Sınır Kapısı 2015 yılının mayıs ayında faaliyete başladı. Açıldığı tarihlerde, az sayıda personel, bir bina ve ambar ile hizmet veren Çukurca Üzümlü Sınır Kapısı eskiye nazaran gelişse de sınır kapısındaki sorunlar devam ediyor.

Üzümlü Sınır Kapısı'nın en önemli önceliği ise modern bir bina ve gümrük sahası, yeteri personel ile iletişim ve ulaşım altyapısı olarak göze çarpıyor.

Karayolları 11. Bölge Müdürlüğünce önceki yıllarda ihaleye verilen ve yüklenici firma tarafından geçen yıl yapımını başlanan 11 kilometrelik Üzümlü Sınır Kapısı Gümrük yolunda çalışmalar aralıksız bir şekilde devam ediyor.

Çalışmaların geldiği aşama hakkında Hakkari İl Sesi Gazetesi. Com muhabirine açıklamalarda bulunan Silahtaroğlu Firması Saha Formeni Hamza Özmen, geçen yıl 70 kişilik bir ekip ve 12 iş makinesi ile başlattıkları çalışmanın sürdüğünü söyledi.

Yaklaşık 11 kilometrelik Üzümlü Gümrük Yolunda 1 yıldır çalıştıklarını anlatan Özmen, "Bir yıldır burada çalışıyoruz. 11 kilometrelik yolun 2 buçuk kilometresini sıfırlamış bulunmaktayız. Hava şartları nedeniyle önümüzdeki ay çalışmalarımıza ara vereceğiz. 60 -70 kişilik bir ekibiz 12 iş makine, eskovator, dozer, greyder ve diğer iş makineleri ile çalışıyoruz. Yalnız sıfır noktasında başlarken biraz sıkıntılı bölgeler var onları giderirsek, diğer kısımlarda bir yıllık bir süre içinde tamamlanır. Yani önümüzdeki sene yaklaşık 7 - 8 kilometrelik kısımda bir asfaltlama yapmayı düşünüyoruz. Çalışmalarımız gümrük yolu standartlarında yapılmaktadır. Bir yıl sonrasında da o iki buçuk kilometrelik kısmı tamamlayacağız" ifadelerini kullandı.

Yüklenici firmanın en geç iki yıl içinde tamamlamayı planladığı Üzümlü Gümrük yolunun faaliyete geçmesi ile vatandaşlar rahat bir nefes almış olacak.