Hakkari'de 2 bin 800 rakımlı Merga Bütan Kayak Merkezi yoğun bir sezan geçiriyor. Kar yağışının başlaması ve kayak sezonunun açılması ile birlikte binlerce kayakseveri ağırlayan merkez bu hafta iki önemli organizasyona ev sahipliği yapacak. 
  
Mekanik sistemleri, pistleri, oteli ve kristal kar yapısıyla yerli ve yabancı turistleri çeken kayak merkezi kış sporlarının zirvesi ile kış mevsiminin en sıcak buluşması kar festivaline ev sahipliği yapacak. 

İki önemli organizasyon öncesi Hakkari İl Sesi Gazetesi’ne açıklamalarda bulunan Türkiye Dağcılık Federasyonu İl Temsilcisi Naci Ertunç, Hakkari’nin hem dağcılıkta hem de kayak sporunda ideal bir konuma geldiğini söyledi. 

Hakkari halkının bu durumdan memnun olduğunu kaydeden Ertunç, “Hakkari olarak yerli ve yabancı turist noktasında çok zengin bir konuma geldik. Gördüğünüz gibi Hakkari Kayak Merkezi bu havya rağmen büyük ilgi görüyor. İnşallah bu hep böyle devam eder. Şuanda Hakkari Kayak Merkezi diğer illere biraz daha potansiyeli gelişkin” diye konuştu. 

Türkiye Kayak Federasyonun gözünü Hakkari’ye diktiğine söyleyen Ertunç, “Hakkari bölgesi kayak merkezi çok ideal bir duruma geldi. Bu nedenle yarışları Hakkari’ye aldılar. Artık hem Türkiye Dağcılık Federasyonu hem de Türkiye Kayak Federasyonu gözünü Hakkari’ye dikti. Ki bu bizim için büyük bir avantaj. Bu potansiyeli en iyi şekilde değerlendirmemiz gerekir” şeklinde konuştu. 

Hakkari Gençlik ve Spor İl Müdürü Emin Yıldırım da Hakkari Merga Bütan Kayak Merkezi’nin bölgenin ve Türkiye’nin en önemli kış sporları merkezlerinden biri olduğunu söyledi. 

Merga Bütan Kayak Metkezi’nin kent merkezine yakın bir mesafede olduğunu belirten Yıldırım, “Kayak Merkezimiz 5 farklı pistimiz, toplam uzunluğu 10 kilometre olan. 3 tane mekanik sistemimiz, yürüyen bant, telesiyej, teleski sistemimiz mevcut. Bununla beraber 4 yıldızlı 120 yataklı otelimiz de faaliyete girdi. Otelimizin doluluk oranı yüzde 80 civarında” dedi. 

Son zamanlarda kayak merkezine yoğun bir ilgi olduğunu vurgulayan Yıldırım, “Özelikle sömestri döneminde buraya çok yoğun bir ilgi oldu. Hem il dışında hem yurtdışından ciddi anlamda özelikle Irak’tan İran’dan buraya ciddi bir talep oldu. Artık Hakkari kış sporları, doğa sporları ile sporun merkezi olarak anılmaya başlandı. Bu anlamda Merga Bütan Kayak Merkezi bizler için çok önemli. Daha önce burada ciddi anlamda organizasyonlar yapılmıyordu. Biz artık buraya Türkiye Kayak Federasyonu ile işbirliği içerisinde müsabakalar almaya başladık” ifadelerini kullandı. 

Merga Bütan Kayak Merkezi’nin 7- 9 Şubat ile 9 –11 Şubat tarihleri arasında çok önemli organizasyonlara ev sahipliği yapacağını kaydeden Müdür Yıldırım şunları söyledi: 

“ U18 ve büyükler kategorisinde yaklaşık 200 sporcunun katılımı ile burada bir müsabaka düzenleyeceğiz. Gene 9 – 11 Şubat tarihleri arasında Beşinci Kar Festivalini organize ediyoruz. Hakkari Valiliği ve belediye olarak. Buraya turistler gelmeye başladı. Buraya sporcular gelmeye başladı. Artık Hakkari ciddi anlamda sporda isminden söz ettiren bir il oldu. İnsanlar eğleniyor. Kar hiç bir şekilde eğlencenin önünde engel değildir. Bizlerde Merga Bütan Kayak Merkezini her geçen gün büyütmeye devam edeceğiz. İşin turizm boyutunu da geliştirip hem il ışından hem de yurtdışından buraya ciddi anlamda bir turist akını başlatarak ilin, bölgenin, ülkenin ekonomisine ciddi anlamda katkı sağlayacağız” 

Öte yandan, Alp Disiplini U18 - U21 Büyükler 1. Ayak Türkiye Şampiyonası öncesi kayak merkezinde hümmalı bir çalışma yürütülüyor.

Kaynak: Zeki DARA