Dağgöl Mahallesi'nde 3 bin 706 metrekare alana sahip olan Çölemerik Kalesi'nde tarihi bulguların günyüzüne çıkarılması ve alanın turizme kazandırılması için kazı çalışması başlatıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığının izni, Hakkari Valiliği ve İl Özel İdaresinin desteğiyle Van Müze Müdürlüğü başkanlığında başlatılan çalışmalarda 4'ü arkeolog 16 kişiden oluşan ekip ilk olarak kalede temizlik çalışması yaptı.

Diyarbakır Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu'nun 1999 yılında birinci derece arkeolojik sit alanı olarak tescillediği Mir Kalesi'nde yapılacak arkeolojik kazılarla tarihi yapılar gün yüzüne çıkarılarak alanın bir kısmı rekreasyona dönüştürülerek ziyarete açılacak.

Mir Kalesinde başlatılan kazı çalışmasına ilişkin açıklamalarda bulunan Hakkari Valisi Ali Çelik, daha önce kale bölgesinde çalışma yapıldığını ve burada steller çıktığını söyledi. 

Trafik kazasında hayatını kaybeden çift toprağa verildi Trafik kazasında hayatını kaybeden çift toprağa verildi

Vali Çelik, amaçlarının arkeolojik sit alanı olan Mir Kalesi'nin geçmişine ilişkin veri toplamak olduğunu kaydetti ve bölgede jeoradar (Yer altı görüntüleme) çalışması yaptırdıkklarını ifade etti.

Alanı bir arkeopark şeklinde gelecek nesillere aktarmak istediklerini anlatan Çelik, "Görüntü olarak seyir zevki veren bir alanda bulunuyoruz. İnşallah burayı kendi formatına uygun bir düzenlemeyle Hakkarililerimizin, ülkemizin hizmetine sunarız. Yaşadığımız ve biriktirdiğimiz değerlerin üzerinden, yanından, sağından geçiyoruz ama yaşanmışlıkları, anıları, bize ait olan şeyleri unutmaya başlıyoruz. Bunlar geçmişimizin bir parçası. Geçmişimizi iyi öğrenip geleceğe daha iyi bakmak için bir aracı oluyor. Tarihi mekanların restorasyonu, ortaya çıkarılması, görünür kılınması çok değerli" şeklinde konuştu. 

Van Müze Müdürlüğünde görevli arkeolog Orhan Çetin de alanın 13. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar Hakkari Beyleri'nin ikamet merkezi olarak kullanıldığını belirtti.

Kalenin ziyarwtçilere açılabileceğini belirten Çetin, "Her ne kadar kalenin üstü Orta Çağ'a tarihlense de kalenin kuzey eteklerinde yapılan çalışmalardaki buluntular üzerinde yaptığımız incelemelerde son tunç erken demire kadar ulaşan geçmişe sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bir alanda derine doğru seviye seviye inerek başladık. Bu alanın üzeri betonla kapatılmış. Üzerindeki beton blokları kaldırarak alttaki yapının niteliğini tam olarak anlamlandırabilmek için çalışmaları sürdürüyoruz. Tespit ettiğimiz başka alanlar da var. Bunlarla ilgili ayrıca sondaj çalışmalarımız olacak. Bu alanla ilgili hayal ettiğimiz Hakkari halkının, bölgeye gelecek yerli ve yabancı turistlerin ziyaret edebileceği bir alan haline getirmek. Burayı, bir arkeoparka ve rekreasyon alanına dönüştürmeyi hedefliyoruz" 

Muhabir: Zeki Dara