Türm Türkiye'de olduğu gibi Hakkari'de de girişimcilerin en büyük ihtiyacı finansmana ulaşabilmek. Yükselen faizler ve artan kredi maliyetleri girişimcileri iki arada bir derede bıraktı. Finansman sıkıntısı çeken girişimcilerin imdadına ise KOSGEB yetişti.

KOSGEB'in girişimcilik destekleri güncellendi. Enflasyon karşısında eriyen destek programlarında yeniden düzenleme yapıldı. Destekler arttırıldı.

KOGSEB Hakkari İl Müdürü Cihat Gür, stratejik hedefleriyle uyumlu sektörlerde katma değer ve nitelikli istihdam oluşturma potansiyeline sahip girişimlere 10 bin ile 2 milyon TL'e kadar finansman imkânı sunulacağını açıkladı. 

Bugüne kadar girişimcilik alanında çok önemli destekler vererek hizmet, ticaret, imalat ve bilişim alanlarda yeni işletmelerin kurulmasına, kurulduktan sonra da bu işletmelerin geliştirilmesine ve sürdürülebilirliklerine katkı sağlayan KOSGEB, Girişimcilik Desteklerini güncelledi. Desteğin üst limitini 375 bin TL’den 2 milyon TL’ye çıkardı.

KOSGEB'nin geri ödemesiz İş Kuma Desteği gerçek kişiler için 10 bin TL, sermaye şirketleri için 20 bin TL'ye çıkarıldı. Girişimcilerin, genç, kadın, engelli, gazi veya birinci derecede şehit yakını olması durumunda 10 bin TL daha ilave destek verilecek. 

Personel giderleri desteği, işletmenin 3 yıl boyunca çalışanı olduğu her yıl için 1 aylık brüt asgari ücretin işverene toplam maliyeti tutarı kadar verilecek. 

İş Kurma Desteğinden, KOSGEB tarafından desteklenen sektörlerde faaliyet gösteren tüm işletmeler yararlanabilecek.

İmalat, telekomünikasyon, bilgisayar programlama, danışmanlık ve ilgili faaliyetler, bilgi hizmet faaliyetleri, bilimsel araştırma ve geliştirme sektörlerine de geri ödemesi program sonunda başlamak üzere 36 ay vadeli iş geliştirme desteği verilecek. 

Destek kapsamında olan unsurlar personel giderleri, makine-teçhizat ve makine giderleri, yazılım giderleri ve hizmet alımı giderleri olarak belirlendi. 

İş geliştirme desteğinden yararlanmak isteyen girişimcilerin genç, kadın, engelli, gazi veya birinci derecede şehit yakını olması durumunda olması durumunda 150 bin TL ilave edilecek. 

İş Geliştirme desteği başvuruları için takvim de 10 Mayıs- 28 Haziran olarak belirlendi. 

Alınan başvurular, kurul ve jüri değerlendirmesi sonucuna göre sıralanacak ve desteklemeye hak kazananlar ilan edilecek. 

Karşıyaka Mahallesinde doğalgaz çalışmaları başladı Karşıyaka Mahallesinde doğalgaz çalışmaları başladı

Muhabir: Zeki Dara