Tüplü televizyonlar CRT denilen bir ekran teknolojisine dayanıyordu. Daha sonra onları LCD paneller takip etti. LCD panellerden sonra ise hayatımıza LED ekranlar girdi. Şimdi ise LED ekranlar yerini yavaş yavaş OLED ekranlara bırakıyor.

OLED ekranlar yapıları itibari ile pek çok şeye olanak sağlayacak kapasitedeler. Zaten uzun süredir konuşulan katlanabilir ekranlı telefonlar, OLED ekranların bir yansıması diyebiliriz. Peki bu katlanabilir ekranlı telefonlarne zaman satışa sunulacak? Yazımızda bu soruya bir yanıt arayacağız.

Katlanabilir ekranlı telefonlar hayal değil

Normal şartlarda bir ekranı ortadan ikiye katladığınızda kullanılamaz hale gelmesi lazım. Bu şu anda kullandığımız OLED ekranlı telefonlar için de geçerli bir kural. Örneğin 6099 TL verdiğiniz OLED ekranlı iPhone X’i katlayıp, cebinize koymaya çalışın bakalım, sonuç ne olacak görelim?

Şaka bir yana, şu anda kullandığımız OLED teknolojisi henüz yeteri kadar geliştirilmiş değil. Tamam, OLED ekranlar belli bir esneklik payına sahipler. Bu kabul edilebilir. Fakat hala katlanıp cebimizde rahatlıkla taşıyabileceğimiz bir yapıya kavuşmadılar.

Gerek Samsung’un, gerekse de LG’nin katlanabilir, esnek ekranlar üzerine önemli çalışmaları mevcut. Zaten CES ve IFA etkinliklerinde iki firma da ekran teknolojileri konusunda ne kadar ileri seviyelerde olduklarını gözler önüne seriyorlar.

Hali hazırda hem LG’nin, hem de Samsung’un katlanabilen, hatta rulo şekline girebilen ekranları mevcut. Peki bu teknoloji varsa katlanabilir akıllı telefonlar neden hala çıkmıyor?

Samsung uzun ömürlü olsun istiyor

Akıllı telefon pazarının lider ismi konumunda bulunan Samsung, zamanında bu konuda hakkında bazı demeçlerde bulunmuştu. Güney Koreli teknoloji devinin yetkili isimleri, katlanabilir ekranın mümkün olduğunu, fakat cihazın esnek olduğu kadar dayanıklı da olması gerektiğine vurgu yapmışlardı.

 
 

Düşünsenize, katlanabilir ekranlı bir telefon satışa sunuluyor. Fakat bir süre sonra katlandığı bölümden hatalar vermeye başlıyor. İşte Samsung bu hataların ortaya çıkmasını engellemek için çalıştıklarını belirtmişti. Çünkü katlanabilir bir telefonun, 1 yıl içerisinde belki de binlerce defa katlanıp açılması, ekranda bazı sorunların gelişmesine neden olabilir.

İşte üreticiler bu deformasyonun önüne geçmek için bazı alternatif yollar arıyorlar. Yoksa hem Samsung’un hem de LG’nin katlanabilir ekranlı bir telefon çıkarmak için yeterli teknolojisi an itibari ile mevcut.

İlk katlanabilir ekranlı telefon kimden gelecek?

Şu anda Samsung ve LG’nin katlanabilir ekranlı telefonlar üzerine ciddi çalışmalar yaptıklarını biliyoruz. Hatta Çinli Oppo’nun da bu konuda bazı çalışmalarının olduğu ortaya çıkmıştı.

Fakat yine de LG ve Samsung’un esnek ekranlar söz konusu olduğunda daha gelişmiş bir teknolojiye sahip oldukları inkar edilemez. Yani LG ve Samsungdışında bir firma, katlanabilir ekranlı bir telefon yapmak istese de muhtemelen öncelikli olarak Güney Koreli teknoloji şirketlerinin kapısını çalacaktır.

Bu bağlamda düşünecek olursak, bitiş çizgisine en yakın ismin Samsung olduğunu söyleyebiliriz. Sürekli Galaxy X ismi ile lanse edilen modelin, Galaxy S9 ve 9+’tan sonra tanıtılabileceği iddia ediliyor. Yani en kötü ihtimalle bile, katlanabilir ekranlı telefonların 2019 içerisinde raflardaki yerini alacağını söylemek pek de yanlış olmayacaktır. Yine de bekleyip göreceğiz./CNNTÜRK

Editör: Haber Merkezi