Hakkari Belediyesi'ne kayyım atanmasına karşı DEM Parti tarafından başlatılan “İradeye Saygı Yürüyüşü” Hakkari il sınırlarına ulaştı.

Van’da başlatılan ve bugün 8’inci gününde devam eden yürüyüşe DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları da katıldı

Burada bir konuşma yapan Tülay Hatimoğulları, şunları söyledi:  

Hakkari'de silahlı kavga: 1  kişi öldü Hakkari'de silahlı kavga: 1 kişi öldü

“Yürüyüşe günlerdir emek veren değerli arkadaşlarımız, değerli halklarımız hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Türkiye ve Kürdistan’ın dört bir yanından kayyıma karşı başlattığımız bu yürüyüşte bizler halklarımıza saygı talep ediyoruz, demokratik haklarımıza saygı talep ediyoruz, irademize saygı talep ediyoruz, seçme ve seçilme hakkımıza, yasalara anayasaya saygı talep ediyoruz. Ama ne yazık ki kayyım ve kayyımcı zihniyet bu kriterlerin hiçbirini yerine getirmeyerek, sandıktan çıkana saygı duymayarak, Hakkari'ye kayyım atayarak bu konuda bir tavır ortaya koymuştur. Bizim irademizi çalmaya çalışan, irade gaspı yapan, siyasi darbe yapan bu anlayışa karşı Türkiye’nin dört bir yanında eylemlerimiz, etkinliklerimiz, demokratik zemindeki mücadelemiz her yerde devam ediyor.

“Yürüyüşümüzün finali yarın Hakkari’de gerçekleşecek”

Her yerde bu mücadele devam ederken aynı zamanda Türkiye ve Kürdistan’ın dört bir yanından burada birlikte olduğumuz arkadaşlarımızla, partililerimizle, seçilmişlerimizle ''irademize saygı'' diyoruz. Ve bunun için İstanbul’dan, Ege’den, Çukurova’dan, her yerden yürüyüş kolları oluşturularak Hakkari’ye doğru yol almaya devam edeceğiz. Yarın yürüyüşümüzün finali Hakkari’de gerçekleşecek. Ve bizler bu yürüyüşün ana amacı olan iradeye saygının altını kalın kalın bir kez daha çiziyoruz. Ve taleplerimizi bir kez daha buradan sıralıyoruz: Seçilmişlere saygı duyun, sandıktan çıkana saygı duyun. Seçilmiş belediye eş başkanımızı haksız ve hukuksuz bir şekilde cezaevine koydular. Bir kez daha yineliyoruz; Hakkari Belediye Meclisi’nin seçmiş olduğu Viyan Tekçe derhal belediye başkan vekili olarak atanmalıdır. Bu talebimiz gerçekleşene kadar mücadelemiz devam edecek. Bunun için mücadele eden bütün yürüyüşçü arkadaşlarımın emeğine sağlık. Hepiniz sağolun, varolun. Mücadele ede ede, direne direne kazanacağız.”

Editör: Haber Merkezi