Ali Hamaney, "İran halkı artık cumhurbaşkanını seçmiştir. Milletimize ve yeni seçilen Cumhurbaşkanımıza tebriklerimi iletiyorum. Ülkemizin kalkınmasının ve onurunun artması için herkesi el birliğiyle, iyi niyetle çalışmaya davet ediyorum" ifadelerini kullandı

Hamaney, "Seçilmiş Cumhurbaşkanı Dr. Pezeşkiyan'a vizyonunu yüksek, parlak ufuklar üzerine kurmasını tavsiye etmek isterim. Şehit Reisi'nin yolunu takip ederken, kalkınmanın sağlanması için ülkenin sahip olduğu zengin kapasiteyi en iyi şekilde kullanmaya teşvik ediyorum" çağrısında bulundu.

Gazze'de can kaybı 38 bin 443'e yükseldi Gazze'de can kaybı 38 bin 443'e yükseldi

Pezeşkiyan Hamaney ile görüştü

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, ülkenin 9'uncu Cumhurbaşkanı seçilen Mesud Pezeşkiyan ile akşam saatlerinde bir araya geldi.

İran devlet televizyonunun haberine göre, Pezeşkiyan, akşam saatlerinde İran lideri Hamaney'i ziyaret etti.

Görüşmede, Cumhurbaşkanı seçilen Pezeşkiyan'ı tebrik eden Hamaney, seçimlerin ikinci turunda halkın katılım oranının artmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

İran'ın kalkındırılması için ülkenin zengin kapasitesinden faydalanmasının önemini vurgulayan Hamaney, ülkenin 9'uncu Cumhurbaşkanı seçilen Pezeşkiyan için dua ve başarı dileklerinde bulundu.

İran'da yapılan cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turunda açıklanan resmi sonuçlara göre, reformist Tebriz Milletvekili ve eski Sağlık Bakanı Mesud Pezeşkiyan, oyların yüzde 53,7'sini alarak ülkenin 9'uncu Cumhurbaşkanı olmuştu.

Pezeşkiyan'a karşı yarışan muhafazakar, eski Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Said Celili'nin oy oranı ise yüzde 44,4'te kalmıştı.

Editör: Haber Merkezi