HAKKARİ İL SESİ GAZETESİ-HİKMET TEMEŞ
Halife Derviş Mahallesi Fidan Hanım Caddesi üzerindeki askerlik şubesinin yerinin 2015 yılında yapılan 4 katlı 112 acil çağrı merkezi binasının inşaat çalışmaları devam ediyor.

Hakkari tarihinde bir ilk olacak olan 112 acil çağrı merkezi binasının eylül ayında tamamlanması bekleniliyor.

 2 bin 294 metrekare alan üzerinde yapılan çok kapsamlı 112 acil çağrı merkezinin inşaat çalışmalarını Hakkari Valisi Cüneyit Orhan Toprak, eşi Dr. Funda Toprak, Belediye Başkan Vekili Cüneyt Epcim, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ferdi Korkmaz,

İl Emniyet Müdürü S. Suvat Dilberoğlu, Hakkari Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dt. Hakan Türk, Hakkari Devlet Hastanesi Başhekimi Seda Baştürk, 112 Çağrı Merkezi Müdürü Ümit Kızılay ve bazı kurum müdürleri birlikte incelediler.

Binanın tüm katlarında incelemelerde bulunan Vali Toprak, çalışmalar hakkında 112 Çağrı Merkezi Müdürü Ümit Kızılay ve diğer kurum yetkililerinden detaylı bilgiler aldı.

Burada basın mensuplarına açıklamada bulunan Vali Toprak, afet ve güvenlik yönetimini belirli bir merkezden toplayarak çok hızlı karar vererek çözüm bulunacağını söyledi.

Vali Toprak, “Bu proje İçişleri Bakanlığımızın bir projesidir. Burada diğer kurumların da müşterek bir çalışması söz konusu.

Şu anda içinde bulunduğumuz bina 2015 yılında başlamış olup bu yıl eylül ayında bitirilmesi planlanmaktadır. 112 çağrı merkezi olarak ilk etapta planlanmıştı.

Fakat son dönemdeki gelişmeler ve hizmetin daha hızlı sağlanması, afetin ve acil durumu çözüme kavuşturmak amacıyla ‘Acil Durum Müdürlüğü Koordinasyon Merkezi’ adı altında yeni bir koordinasyon merkezi oluşturulacak.

Burada 112 çağırı merkezi, AFAD gibi diğer birimlerimiz de görev yapacak. Bu gezdiğimiz bina, 112’ye göre planlamıştı.  Fakat tedbirli davranılarak 4 katlı ve çok elverişli bir tarzda tamamlanmaktadır” dedi.

  “Amerika’daki 911 sistemini andırıyor”
 Yapımı hızla devam eden merkezin Amerika’daki 911 sistemine benzediğini ifade eden Vali Toprak, “Amerika’daki 911 sistemini andırıyor.

Sadece bir numara çevrildiğinde darda kalan, sıkıntıda kalan, afete uğrayan, hırsızlığa uğrayan, aklınıza gelebilecek her türlü acil durum tek bir numaradan ilgili birime en hızlı şekilde ulaştırılıp, görevi başında bulunan arkadaşlarımız tarafından çözüme kavuşturulacak.

Şu anda iyi bir konumundayız, yüzde 95 oranında bina bitirilme durumundadır. Personel bakımında da çalışmalarımız devam ediyor. Bakanlığımız ve Başbakanlığımızın emirleri doğrultusunda gerekli personelleri görevlendiriyoruz” diye konuştu.

Editör: Haber Merkezi