Hakkari Valiliğinden yapılan açıklamaya göre, Hakkari Valisi Ali Çelik, Hakkari’nin eğitimde, yaşadığı beyin göçünü tersine çevirmek için kapsamlı bir seferberlik başlattıklarını söyledi.

Eğitim seferberliği kapsamında, burs havuzu oluşturularak 400 puan ile üzeri alan tüm öğrencilere, Hakkari’deki liseleri tercih etmek şartıyla 50.000₺ burs verileceğini ifade etti.

Böylelikle bu öğrencilerin, liseden sonra girecekleri üniversite sınavındaki başarıları da Hakkari’nin başarı hanesine yazılacağını belirten Vali Çelik, şunları kaydetti.

'' 2024 Liselere Geçiş Sistemi (LGS) Sınavı’nda, yüksek başarı göstererek Hakkari birincisi olan Hakkari Doğu Koleji öğrencisi Aşti Çetin, il ikincisi olan Hakkari Yunus Emre Ortaokulu öğrencisi Argeş Sever ve il üçüncüsü olan Şemdinli Cumhuriyet Ortaokulu öğrencisi Bünyamin Geylan’ı ödüllendirip ve eğitim hayatlarında başarılar dilerim. Öğrencilerin başarısında emek veren ailelerine ve emek veren öğretmenlerine , okul müdürlerini tebrik ederim. Beyin göçü çekmesi, bir şehri yüceltir. Biz maalesef sürekli beyin göçü veriyoruz. Çok başarılı olan öğrencilerimiz var ve bu öğrencilerimiz, 8. sınıftan mezun olduktan sonra girdikleri sınavda yüksek puanlar alıyorlar; ancak Hakkari'mizi tercih etmeyip başta Van olmak üzere diğer şehirleri tercih ediyorlar. Bu yetenekli öğrencilerimizin üniversite sınavındaki başarıları da Hakkari'nin hanesine yazılmıyordu. Bunu önlemek istiyoruz. Beyin göçü çekmenin yolları üzerine çalıştık. İstiyoruz ki Hakkari'nin beyin göçünü, beyin gücüne çevirelim. Bunun ilk aşaması olarak bu yıl ilk defa, 400 puan ile üzeri alan tüm öğrencilerimize, Hakkari'deki liseleri tercih etmeleri şartıyla 50.000₺ burs vereceğiz. Bu, Türkiye'de daha önce yapılmayan, yapılmışsa da çok az yerde yapılan bir uygulama. Bu uygulamayı gelecek senelerde de sürdürmeye devam edeceğiz. Yine yıl içerisinde, yaptığımız gibi başarılı lise öğrencilerimizi de yurtiçi gezileriyle ödüllendirmeye devam edeceğiz. Çok çalışınca zorluk kalmıyor. İstikrarlı çalışmanın zorlukları yendiğini, genç yaşlarda edinilen çalışma alışkanlığının ileriki yaşlarda büyük kolaylık sağlıyor. Sizin çok önemli bir kazanımınız var. Başarılı öğrencilersiniz. Devlet olarak yanınızda olmak istiyoruz. Eğitim hayatınız boyunca gerek lisede, gerek üniversitede, gerek sonrasında, ne zaman birine ihtiyaç duyarsanız mutlaka devletin bir ferdini yanınızda görün istiyoruz. Tabi sizler de çalışmalısınız. Olmaz denilen ne varsa çok çalışınca oluyor. Hayatımın tüm evresinde bu böyle oldu. Çok çalışınca zorluk kalmıyor. Bu nedenle kararlı olun, istediklerinizi netleştirin, istikrarlı bir şekilde çalışın ve inanın.''

Ziyarette Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürleri, Oktay Kızılkaya ve Sait Ediş, Hakkari Doğu Koleji Müdür Yardımcısı Naim Yiğit, Hakkari Yunus Emre Ortaokulu Müdürü Fırat Çiftçi, Şemdinli Cumhuriyet Ortaokulu Müdürü Hüseyin Eroğuz ve öğrenci velileri yer aldı.

Hakkari Gençlik Platformu ilk toplantısını  yaptı Hakkari Gençlik Platformu ilk toplantısını  yaptı

Muhabir: NİRGÜL UYSAL