HABER: İRFAN TEMEŞ - HAKKARİ İLSESİ GAZETESİ

1. Dünya Savaşı'nda Enver Paşa komutasındaki Osmanlı ordusunun, Rus işgali altındaki toprakları kurtarmak için başlattığı ve 90 bin askerin şehit olduğu Sarıkamış Harekatı'nın 103. yılı dolayısıyla Hakkari’de 2 bin 800 rakımlı Şivekür Tepesi’nde "Sarıkamış Şehitleri İçin Anma Yürüyüşü” gerçekleştirildi. 

Sarıkamış şehitleri için duaların edildiği 2 bin 800 rakımlı Şüvekür Tepesi’nde tipinin yoğun olmasına rağmen yürüyüşe katılanlar 4 kilometre boyunca kar kalınlığının yer yer 1 metreyi bulan parkurda kara bata çıka devam ederek yürüyüşü tamamladı. 

Yürüyüşe Hakkari Valisi Cüneyt Orhan Toprak, Emniyet Müdürü Süleyman Suvat Dilberoğlu, Hakkari İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ferdi Korkmaz, Vali yardımcıları Bekir Abacı ve Mehmet Nurullah Kahraman, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Reşit Güldal, kurum müdürleri, öğretmen ve öğrenciler ile yüzlerce Hakkarili katıldı. 

dsc_0897.jpg

Hakkari Valisi Cüneyt Orhan Toprak, günün anlam ve önemine ilişkin basın mensuplarına açıklama yaptı. Toprak, Sarıkamış şehitlerini hatırlamak, anmak, önlerinde şükranla eğilmek adına yürüyüş gerçekleştirdiklerini dile getirdi. 

Toprak sözlerine şöyle devam etti; “Bundan 103 yıl önce Sarıkamış’ın Allah’u Ekber dağlarında şehit olan atalarımızı anmak. Onların çektiği zorlukları bir nebzede olsa hissetmek için bugün Hakkarili öğrencilerimiz ve gençlerimizle beraber yürüyüş gerçekleştirdik. Sarıkamış şehitlerini anma yürüyüşü yaklaşık 4 kilometrelik bir parkurda yer yer bir metreyi bulan kara bata çıka gençlerimiz ile beraber yürüyüşü tamamladık. Ben bugün şunu gördüm ki ataları nasıl memleket için, vatanımız için, vatanımızın bütünlüğü için, bayrağımız için gözlerini kırpmadan verilen emirleri yerine getirip şehit düşmüşlerse bugünkü gençlerimiz de söz konusu vatan, millet, ülke, birlik beraberliğimiz ve bayrak olduğu zaman hiçbir zorluğu kendilerine engel olarak görmeden göreve atılmak için hazır oldukları kanaatine vardım. Gerçekten pırıl pırıl hepsi birbirinden kıymetli, güçlü, kuvvetli aynı zamanda. Gençlerimiz ile birlikte böyle bir yürüyüş yapmak, biz yöneticilere büyük enerji ve güç kazandırdı. Her zaman söylediğim gibi emirlerinde olmaktan, hizmetlerinde olmaktan, onur duyduğum gurur duyduğum hizmet etmekten büyük zevk aldığım Hakkarili kardeşlerimiz ile böyle ulvi bir amaç için Sarıkamış şehitlerimizi hatırlamak, anmak önlerinde şükranla eğilmek adına yapmış olduğumuz bu yürüyüş çok güzel geçti. Arkadaşlarımızın bu vesile ile Hakkari’nin eşsiz tabiatında yürüyüş geçekleştirdiler. Hem de atalarının belki kendi dedeleri de oralarda şehit oldu. Ne zorluklarda ne soğuklara karşı koyarak vatan için canlarını verdiklerini gördüler. Onları bir daha şükranla bütün şehitlerimizi bu vesile ile anmak istiyorum. Çanakkale’de vermiş olduğumuz, son 15 Temmuz’da vermiş olduğumuz şehitlerimizi İstiklal mücadelemizde ve tarihin bütün dönemlerindeki şehitlerimizin önünde tekrar minnet ve şükranla eğildiğimizi belirtmek istiyorum. İnşallah bu pırıl pırıl güçlü, kuvvetli vatan sever gençlerimiz, vatandaşlarımız olduğu müddetçe ülkemiz birlik beraberlik içerisinde dünyanın en güçlü en sayılı devletleri arasında yerini her zaman alacaktır. Katılımcılara ve bütün Hakkarililere teşekkür ediyorum.”

Yürüyüşün ardından katılımcılara yemek ikram edildi. 

dsc_0762-001.jpg