Hakkari 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki karar duruşmasına duruşmaya "silahlı terör örgütüne üye olmak", "terör örgütüne silah sağlama" ve "tehlikeli maddelerin izinsiz bulundurulması" suçlarından yargılanan sanıklar ile avukatları katıldı, bazı avukatlar da Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya bağlandı.

Duruşma savcısı, esas hakkındaki mütalaasında atılı suçu işledikleri sabit olan sanıkların cezalandırılması talebinde bulundu.

Sanık polis memuru A.K, önceki savunmalarını tekrar ettiğini belirterek, "Uzun süre polislik mesleğini yerine getirdim. Bu sürede bir suça karışmadım. Terörle mücadele operasyonlarına katıldım. Benin terör örgütü ile bir bağlantım yoktur. İlk yakalandığım anda bildiklerimi anlattım. Benim suç işleme kastım bulunmamaktadır. Tek bir hata yaptım, kaçakçılık işine bulaştım ancak bu suçu bilerek ve isteyerek yapmadım. Beraatıma karar verilmesini talep ediyorum." dedi. 

Diğer sanıklar da atılı suçlamayı kabul etmeyerek beraat talebinde bulundu. 

Savunmaları dinleyen mahkeme heyeti, "terör örgütüne silah sağlamak" suçundan polis memuru A.K'ye 21 yıl, diğer 4 sanığa 17 yıl 6'şar ay hapis cezası vererek tutukluluk hallerinin devamına hükmetti.

Ne olmuştu?

Hakkarili doğaseverlerden kış yürüyüşü Hakkarili doğaseverlerden kış yürüyüşü

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde 20 Mart 2022'de kullandığı araçta 52 kilo 500 gram patlayıcı ele geçirilen İstanbul'da görevli polis memuru A.K, 22 Mart'ta tutuklanmıştı.