Valilik salonundaki toplantıda konuşan Çelik, Ramazan Bayramı'nın ülkeye ve tüm insanlığa hayırlar getirmesi temennisinde bulunarak, bayramların bir arada bulunmanın, huzur ve mutluluğun paylaşıldığı önemli günler olduğunu söyledi.

Kentte seçim sürecinde ciddi bir huzursuzluk ve sıkıntı olmadan tamamlandığını belirten Çelik, "Mahalli idarelerde görev alacak herkese başarılar diliyorum. Çığlı köyünde muhtarlık seçiminden kaynaklı hoş olmayan durumlar oldu ama iş tatlıya bağlandı. Güvenlik birimlerimiz hem seçim atmosferinin huzur ve güven içinde gitmesi hem de diğer asayiş konularında sahada aktif olarak görev yaptılar." dedi.

Martta 321 asayiş olayı meydana geldiğini, bu sayının önceki yılın aynı ayında 349 olduğunu bildiren Çelik, seçim atmosferi olmasına rağmen bu olaylarda düşüş olmasının memnuniyet verici olduğunu aktardı.

Rektör Pakiş'ten Başkan Demirci'ye tebrik ziyareti Rektör Pakiş'ten Başkan Demirci'ye tebrik ziyareti

Aynı ayda 4 hırsızlık olayının meydana geldiğini, bu sayının önceki yıl 32 olduğunu ve yüzde 88'lik bir düşüş yaşandığını ifade eden Çelik, şöyle devam etti:

"Sadece 1 evden hırsızlık olayı yaşandı. Geçen yıl martta kadına şiddette 43 olay meydana gelirken bu yıl 37 olay yaşandı. Bir ayda 210 kiloya yakın uyuşturucu ele geçirildi. Bunun büyük bölümü metamfetamin. Dünyadaki en büyük bela kimyasal uyuşturucular. Buna karşı topyekün bir mücadelenin içinde olmamız gerekiyor. Ele geçirilen uyuşturucuyla ilgili 187 şahıs hakkında işlem yapıldı. Bunlardan 27'si tutuklandı. Torbacı dediğimiz şahısların kişilerin çocuklarımızı, gençlerimizi zehirlememeleri, onların hayatına dokunmamaları için de var gücümüzle çalışıyoruz."

Vatandaşlardan uyuşturucu konusunda hassasiyetlerini artırmalarını isteyen Çelik, şunları kaydetti:

Kaçakçılıkla mücadelede de 97 şahsa işlem yapıldı. Suça bulaşmış, haklarında kesin hüküm verilmiş ama yakalanamayan 198 şahıs mart ayında yakalanmış. Kolluk birimlerimiz üzerlerine düşen görevi fazlasıyla yerine getirdiler. Vatandaşlarımıza da minnetimizi ifade etmek istiyorum. Onlar da sükun ve huzur ortamının devamı için destek oldular. Bayram süreçlerinde karşılaştığımız en önemli sorunlardan birisi trafik kazaları. Onun için trafik kurallarına uyalım. Trafik kurallarına uyarak hareket edelim. Emniyet kemerlerimizi takalım. Herkese kazasız bayram ve yolculuklar diliyorum."

Toplatıya Hakkari Emniyet Müdürü İdris Yılmaz, İl Jandarama Komutanı Tuğgeneral Necip Çarıkcıoğlu ve ilgili personel katıdı.

Muhabir: Nirgül Uysal