Zeki Dara Hakkari İl Sesi Gazetesi. Com

Merkeze bağlı Çetintaş ve Kavaklı köyü sakinleri, kışın tüketmek üzere elma, erik, domates, biber, patlıcan ve dolmalıkları kurutmaya başladı.

Hazırladıkları sebzeleri, evlerin önünde ve damlarında sererek kurutup kışa hazırlık yapıyor.

Çetintaş Köyü sakinlerinden Meryem Kaya, yıllardır yaşadığı köyde her sene olduğu gibi bu yıl da kış hazırlıkları kapsamında evinin ihyacı olan elmaları kuruttuğunu ihtiyaç fazlasını ise sattığını söyledi.

Köy işleri ile uğraştıklarını anlatan Kaya, “Köyde bağ bahçe işleri ile uğraşıyoruz. Elma ağaçlarımızdaki elmaları toplayıp kurutuyoruz. İhtiyacımız dışındakileri satıp ev eşyalarımızı alıyoruz. Yaptığımız iş çok zor ve yorucu. Ama bu işleri yapmak zorundayız” diye konuştu.

Van’da ikamet eden Kaval köyü sakinlerinden Nazime Kaval ise okul sezonun kapanması ile köye geldiğini yaz boyunca da bağ bahçe işleri ile uğraştığını belirtti.

Melike öğretmen öğrencilerinin ufuklarını sınır ötesine taşıdı Melike öğretmen öğrencilerinin ufuklarını sınır ötesine taşıdı

Kış hazırlıklarına başladıklarını anlatan Kaval, “Üç dört ay boyunca köy işleri ile uğraşıyoruz. Köyümüzde her çeşit sebze ve meyve yetişiyor. Sebze zamanı sebze meyve zamanında ise meyve işleri ile uğraşıyoruz. Son baharla beraber hazırlıklarımızı yapıyoruz. Kayısı, elma, armut, elma gibi meyvelerimizi topluyoruz. Okullar açılınca da Van’a geri dönüyorum. İş güç yok mecburen bu köy işleri ile uğraşıyoruz. Topladığımız meyve ve sebzelerden ihtiyaçlarımızı kurutup saklıyoruz. İhtiyaç fazlasını ise satıyoruz” ifadelerini kullandı.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

5.jpg

4.jpg