Hakkâri Fen Lisesi ve Hakkâri Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından Hakkâri Halk Eğitim Merkezi konferans salonunda düzenlenen ‘’Geleceğin Teknoloji Yıldızları Yetişiyor’’ adlı tiyatro oyunu sahnelendirdi.

Tiyatro gösterisi, Geleceğin Mesleklerinden olan otonom sistemler, yapay zekâ, uzay mühendisliği, yazılım mühendisliği, dron mühendisliği gibi birçok meslek dalını sahneye taşıyarak, gençlere bu alanlarda nasıl kariyer yapabilecekleri konusunda ilham verdi. Ayrıca, sosyal medyanın aşırı kullanımının olumsuz etkileri vurgulanarak, dengeli ve bilinçli bir teknoloji kullanımının önemi ele alındı.

12 oyuncuyla beraber 4 perde olmak üzere toplamda 45 dakika sergilenen gösteride, küresel ısınma ve iklim değişikliği gibi güncel çevre sorunlarına da dikkat çekildi.

Sahne performanslarıyla, bu konuların geleceğimiz üzerindeki etkileri dramatik bir şekilde anlatıldı ve gençlere çevre bilinci aşılandı.

Oyunu izlemeye gelen Hakkari Valisi Ali Çelik  etkinlik sonrasında yaptığı konuşmada, "Gençlerimizin teknolojiye olan ilgisi ve bu alandaki potansiyelleri bizleri gururlandırıyor. Ancak teknolojiyi bilinçli kullanmak, sosyal medya esiri olmamak, bol bol kitap okumak,araştırmak ve çevre sorunlarına duyarlı olmak da bir o kadar önemli. Bu tür etkinlikler, gençlerin ufuklarını genişletmek ve geleceğin dünyasına hazırlanmaları için büyük bir fırsat sunuyor" diyerek, bu güzel gösteride emeği geçen herkese teşekkür etti.

Hakkari'den Uludağ'a birçok bölgede biyoçeşitliliği araştırılıyor Hakkari'den Uludağ'a birçok bölgede biyoçeşitliliği araştırılıyor

Muhabir: Nirgül Uysal