Hakkari’de Demonstrasyon çalışmaları başladı!

Hakkari’de Demonstrasyon çalışmaları başladı!

Hakkari’de yürütülen "Itri-Tıbbi Bitkiler ve Boya Bitkileri Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi Projesi" kapsamında Hakkari merkez Otluca köyünde demonstrasyon çalışmalarının uygulandığı belirtildi.

HAKKARİ İL SESİ GAZETESİ- HİKMET TEMEŞ

Bakanlığın Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından Hakkari’de yürütülen  "Itri-Tıbbi Bitkiler ve Boya Bitkileri Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi Projesi" kapsamında Hakkari’de demonstrasyon çalışmaları uygulandı.

Itri ve tıbbi bitkilerin Hakkarili çiftçilerine tanıtılması amacıyla Hakkari merkez Otluca Köyünde üretici Yavuz Taş'ın arazisinde demonstrasyon kurulan tıbbi nane fidelerini dikimi gerçekleştirildi.

Yapılan çalışmayı yerinde incelemek üzere bölgeye giden Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Vahap Şimşek, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Mehmet Emin Ertaş ve şube personelleri çalışma hakkında detaylı bilgiler verdiler.

Müdür Şimşek, amaçlarının ıtri ve tıbbi bitkilerin yaygınlaşmasının sağlanması olduğunu ifade ederek "Bu gibi demostrasyon çalışmalarını yaparken verim, kalite değerleri ve ekonomik açıdan ürünlerin yetiştirilebilirliğini ortaya koymak istiyoruz.

Tıbbi ve aromatik bitkilerin işin bilimine uygun olarak yapılmasıyla birlikte hem üretimin hem çiftçinin kazancının hem de köylere geri dönüşlerin artırılması amacıyla üretim çalışmalarının yürütülmesi gerektiğini, daha sonra da uygun olan ilçelerimizde bu bitkilerin yaygınlaşması için çalışmalar yürütmek amacındayız. Ayrıca yapılan çalışmalarından dolayı emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkürlerimi sunuyorum" dedi.

Demonstrasyon çalışmaları sonucunda ileriki zamanlarda da devam edeceği, bölgeye örnek olacak üretimlerin yapılarak istenilen kalite  ve miktarda tıbbi ve aromatik bitkilerin üretimi yapılacağı belirtildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.