Hakkari'de saat 07.36'da 4,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) sitesinde yer alan bilgiye göre, merkez üssü Hakkari'nin Yüksekova ilçesi olan 4,4 büyüklüğünde sarsıntı kaydedildi.

Kandilli Rasathanesi ise depremin merkezi üssünün Hakkari'nin Oğul Köyü olduğunu şiddetinin ise 4.5 olduğunu duyurdu.

Peki AFAD ve Kanidilli Rasathanesi'nin depremin büyüklüğü ve yerine ilişkin paylaştığı rakamlar ile depremin meydana geldiği neden farklı?

Kurumların sismik kayıt istasyonlarının depremin merkezine uzaklığı, sismik kayıt ağının yaygınlığı ve kalitesi sebebiyle farklı veriler açıkladığını öğrebilirken, AFAD'ın deprem ölçümi istasyonunun Yüksekova bölgesinde olduğu, Kandilli Rasathanesi'nin sismik kayıt sisteminin Irak sınırında ve Çukurca bölgesinde olduğu öğrenildi. 

Kentte son zamanmlarda gelen depremlerde AFAD mülki idare sınırlarını baz alarak Yüksekova ilçesini işaret ederken Kandilli Rasathanesi ise Çukurca'yı işaret ediyor.

Hakkari Valisi ve Belediye Başkan Vekili Ali Çelik AFAD verilerinin baz alındığını belirtirken, sabah saatlerinde kentte meydana gelen depremden dolayı olmusuz bir durumun yaşanmadığını söyledi. 

Vali Çelik, "11.02.2024 günü saat:07.36 sıralarında merkez üssü Yüksekova (38 SMG 10563-39924) olan ve 5.74 km derinlikte 4.4 büyüklüğünde deprem meydana gelmiştir.Olumsuz bir durum yoktur." ifadelerini kullandı. 

Kaynak: Zeki DARA