Sümbül Mahallesinde yaşayan vatandaşlar havaların ısınması ile birlikte baharın gelişiyle birlikte tarla, bağ ve bahçe işleri başladı.

Bahçelerdeki çalı çırpı temizlenip, ağaçlar budaktıktan sonra vatandaşlar ürün ekebileceği bahçeleri kazıyor.

Bahçe işlerini görmesi için  çalıştıklarını belirten Ermrah Temeş isimli vatandaş , yazın habercisi olan baharın geldiğini vurgulayarak, ağaç ekimi için bahçeyi temizlediklerini belirtti.

Temeş, bahçedeki çalı çırpıyı topladıktan sonra ağaçların altını kazdıklarını, üzüm bağlarını kestiklerini ve yeni ağaçları diktiklerini  aynı zamanda  sebze için bahçeyi kazdıklarını belirtti.

Hakkari halk oyunları ekiplerinden büyük başarı Hakkari halk oyunları ekiplerinden büyük başarı

 Temeş, açıklamaın devamında şunları kaydetti.

“Kışın geride bıraktığı izleri taşıyarak iyi bir bakıma ihtiyaç duyulan bağ ve bahçelerde belleme dönemi başladı. Gerek havaların ısınmasından, gerekse bitkilerin gelişme dönemine girmesi nedeniyle bahçedeki doğal örtüye en iyi yetişme ortamını sağlamak gerekir. Toprak kış aylarında kar, yoğun yağışlar, aşırı soğuklar nedeniyle sertleşir ve hava alma güdüsünü kaybetmiştir. Bu nedenle öncelikle toprağı yüksek miktarda havalandırmak gerekir bu amaçla belleme yaparak bu çalışma sistemini sürdürüyoruz. Genellikle bu işi bel küreği ile yaparak, toprağı bir kürek derinliği kadar açıyoruz. Ortaya çıkan büyük toprak kütleleri çapa yardımı ile parçalayıp, tırmıkla kaba tesviyesi yapıyoruz. Bu şekilde toprak hem havalandırılıyor, hem de bitki yetişmesine uygun bir zemin oluşturuyoruz.Bizler bu işi her yıl severek ve isteyerek yapıyoruz. Bahçede ektiğimiz  soğan, domates,biber, salatalıkları yaza doğru topluyoruz. Bahçemizde çıkan ürünler organik oluyor. ''


 

Muhabir: Nirgül Uysal