Zeki Dara Hakkari İl Sesi Gazetesi. Com

Hakkari Esnaf Odaları Birliği ve İl Ticaret Müdürlüğünce organize edilen 36. Ahilik haftası etkinliği Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonunda yapıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasını ardından başlayan programda konuşan Hakkari Esnaf Odaları Birliği Başkan Vekili ve Hakkari Şoförler Odası Başkanı Abdi Arslan programa katılan davetlilere teşekkür etti.

36. düzenlenen Ahilik Haftası münasebetiyle bir arada olmanın mutluluğunu yaşadığını ifade eden Arslan programda emeği geçen herkese teşekkür etti.

Programda konuşan Vali Yardımcısı Mustafa Berat Kasımoğlu, Ahiliğin önemine değinerek, programı düzenleyenlere teşekkür etti.

Kasımoğlu, konuşmasının devamında şunları kaydetti. ''Kültürümüzden, inancımızda daha büyük ilkeleri barındıran Ahilik gibi önemli bir konunun yeniden hatırlanması ve bugünkü ihtiyacımıza yönelik olarak yeniden değerlendirilmesi gibi önemli bir toplantıda birlikte olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Yüz yıllar öncesinde Anadolu'da toplumsal adalet ve toplumsal birliğin gelişmesi için mücadele veren Ahi Evran-ı Veli'nin önderliğinde gelişen Ahilik Teşkilatı baştan esnaflarımız olmak üzere, toplumun bütün kesimine haktan ve doğrudan yana olmayı ilke edinmiştir. Dünyanın hiçbir ülkesinde , hiçbir medeniyetinde, esnaf ve sanatkarın bu kadar köklü bir geleneğe, bu kadar önemli bir vazifeye sahip olduğu görülmemiştir. Böyle bir kültüre ve camiaya sahip olmak, hem geçmişimiz, hem bugünümüz hem de geleceğimiz adına bir iftihar vesilesidir" dedi.

Programda söz alan Hakkari Müftüsü İsmail Fakirullahoğlu ise Ahi'nin kardeşlikten gelen İslam Dinine Uygun bir yaşam tarzı olduğu mesajını verdi.

Yılın Ahisi tekstil alanında Aynur Kanat, Yılın Kalfası Naziye Işık Moda Tasarım, Yılın Çırağı ise Öodelist Cennet Çiftçi seçildi.

TRT'nin Ahilik ile ilgili belgeselinin izletildiği programda Hakkari'de yılın ahisi, kalfası ve çırağı seçilen isimlere plaket ve belge takdim edildi.

Hakkari'deki Ahilik haftası programına, kurum amirleri, sivil toplum örgütü temsilcileri, esnaf ve vatandaşlar katıldı.

Başkale'de, arazide 51 kilo esrar ele geçirildi Başkale'de, arazide 51 kilo esrar ele geçirildi

4-001.jpg

8-001.jpg

7-001.jpg

6-001.jpg

5-001.jpg

10.jpg

11.jpg

12.jpg

9.jpg

3-001.jpg

2-001.jpg

1-002.jpg