Hakkari Üniversitesinde bir üst unvana terfi eden ve akademik başarı gösteren öğretim üyeleri için ödül ve cübbe giyme töreni düzenlendi. Törende, akademik ilerleme kaydeden akademisyenler binişlerini giymenin gurur ve mutluluğunu bir arada yaşadılar.

Üniversitenin internet sayfasından yapılan bilgilendirmeye göre, 2023 yılında öğretim üyeliğinden Dr. Doç. ve Prof. olan üniversitede görevli öğretim üyeleri için “Akademik Biniş Takdim Töreni” gerçekleştirildiği belirtildi.

Hakkari Üniversitesi Rektörlük Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen törene, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Sait Taylan, dekanlar, yüksekokul müdürleri, Genel Sekreter Senar Hatim, akademik ve idari personel katıldı.

Törende, akademik yükseliş gösteren 30 öğretim üyemize binişleri takdim edildi.

Törende kısa bir açıklama yapan Hakkari üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Sait Taylan: “Bugün üniversitemizde ilk defa gerçekleştirilen akademik biniş/cübbe giyme törenine hepiniz hoş geldiniz. Bugün 6 Şubat depreminin yıl dönümü. Maalesef meydana gelen depremde çok ciddi kayıplar yaşadık. Depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyor, hayatta kalanlara da sabırlar diliyorum.  Deprem, ülkemizin bir gerçeğidir. Ülkemizin jeolojik yapısı geçmişte olduğu gibi gelecekte de deprem üretecektir. Bizler, yapacağımız bilimsel çalışmalarla depremin muhtemel etkilerini azaltabiliriz.” dedi.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Taylan, 2023 yılında akademik yükselme kaydeden öğretim üyelerini tebrik ederek, sözlerini tamamladı.

Tören, akademik kadrolarda yükselen akademisyenlerin toplu fotoğraf çekiminden sonra sona erdi.

Kaynak: Zeki DARA