Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca, 2015’te başlatılan doğum yardımı uygulaması kapsamında şimdiye kadar 2 milyon 439  bin 857 bebek için 1 milyar liralık ödeme yapıldı. Bu destek, bugünün fiyatları baz alındığında, yaklaşık 4 milyon çeyrek altına karşılık geliyor. 
Bakanlık tarafından ilk olarak Mayıs 2015’te “yeni doğan bebeklerin ilk altını devletten” sloganıyla hayata geçirilen doğum yardımı uygulaması sayesinde, çocuk sahibi olmanın sevincini yaşayan binlerce ailenin yüzü güldü. Yurt içi ve dışında dünyaya gelen T.C. vatandaşı veya mavi kart sahibi bebekler için destek sağlayan bakanlık, doğum yardımı için başvuran annelerin, canlı doğan birinci bebeği için 300, ikincisi için 400, üçüncü ve sonrakiler için de 600 lira ödeme gerçekleştiriyor. 
Annenin vefat etmesi, Türk vatandaşı ya da mavi kart sahibi olmaması gibi durumlarda ödemeler babanın hesabına yatırılıyor. Doğum yardımı uygulaması kapsamında Mayıs 2015 ile Haziran 2017 arasında 2 milyon 439  bin 857 bebek için toplam 1 milyar liralık ödeme gerçekleştirildi.
Bu ödeme, fiyatının 240 lira düzeyinde seyrettiği dikkate alındığında, yaklaşık 4 milyon çeyrek altına karşılık geliyor.