ABD'nin insani yardımları denizden ulaştırmak amacıyla Gazze sahiline iki aydan fazla bir sürede kurduğu iskele, 17 Mayıs'ta kurulumu tamamlandıktan kısa bir süre sonra fırtına nedeniyle parçalara ayrılmış ve işlevsiz hale gelmişti.

Filistin Kızılayı bayramda Gazzeli çocuklarla oyunlar oynadı Filistin Kızılayı bayramda Gazzeli çocuklarla oyunlar oynadı

CENTCOM'un sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, yüzer iskelenin bugün 14.15 civarında Gazze sahiline yeniden kurulduğu belirtildi.

Açıklamada, "Önümüzdeki günlerde CENTCOM, ABD Uluslararası Kalkınma Ajansının desteğiyle Gazze'ye hayati gıda ve diğer acil durum malzemelerinin hareketini kolaylaştıracak." denildi.

Söz konusu yüzer iskelenin birkaç hafta içinde kötü hava şartları nedeniyle parçalanarak işlevsiz kalması "fiyasko" eleştirilerine neden olmuştu.

Pentagon, ayrıca, ilk olarak 320 milyon dolar harcandığı açıklanan Gazze'deki yüzer iskelenin toplam maliyetinin, tamiri dahil bu hafta yaklaşık 230 milyon dolar olarak yeniden belirlendiğini duyurmuştu.

Editör: Haber Merkezi