Halkların Demokratik Partisi’nin, Anayasa Mahkemesi (AYM) önünde başlattığı Vicdan ve Adalet Nöbeti üçüncü gününde.

Basın açıklamasında konuşan Parti Sözcüsü Osman Baydemir, AYM’nin Faysal Sarıyıldız ve Tuğba Hezer’in vekilliklerinin düşürülmesine dair itirazı reddetmesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

HDP Sözcüsü Osman Baydemir, Kadın Meclisi Sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir, Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım ve milletvekilleri Garo Paylan ile Meral Danış Beştaş’la birlikte milletvekillerinin tutukluluğuna ilişkin görüşme yapmak üzere dün (5 Eylül) AYM’ye gitmişti. Heyet AYM binasında nöbete başlamıştı.

Heyet, tüm milletvekillerinin tutukluluğu hususunda hukukun tecelli etmesi ve Anayasa Mahkemesinin ulusal ve uluslararası içtihatlara uygun bir karar almasını talep ediyor.

Baydemir’in konuşmasından satır başları şöyle:

“Bir kaç gün önce Hakkari Yüksekova’da VEDAŞ işçisi iki emekçi hayatını yitirdi. Kınıyoruz, reddediyoruz. Bugün haber geldi. Tarım işçileri, gece uyurken uykularında silahlı saldırıya maruz kaldı, bir kadın hayatını yitirdi bir yaralı var. Saldırganlar, ‘Biz domuz avına çıkmıştık’ diyor. Kınıyoruz. HERON’larla insansız araçlarla insanlar katlediliyor. Kınıyoruz, reddediyoruz. Kimden gelirse gelsin reddediyoruz.

“Son 3 yıldır 3 bin insan toprağa düştü. Neden? Tek başına iktidar olma uğruna.”

“Ülkenin tek sorunu adalet”

“Bu ülkenin tek sorunu var: Adalet sorunu. Bu sorun çözülmediği müddetçe maalesef bu acıları yaşamaya devam edeceğiz. Bundan dolayı üç gündür AYM önünde bir kez daha adalet tecelli etsin diyoruz. Adalet tecelli etsin ki demokratik siyasetin kanalları açılsın, sorunlar diyalogla çözülsün. Yargı vesayet altından çıksın ki toplumun bütün farklılıkları aidiyet duygusunu yaşasın.”

“En çok devamsızlık Davutoğlu’nun”

“Biz bu çabayı verirken AYM Faysal Sarıyıldız ve Tuğba Hezer hakkındaki kararını açıkladı. Bu her iki vekilimizin devamsızlıklarının düşürülmesi üzerine yapılan bir başvuruydu. Cumhuriyet tarihinde ilk defa devamsızlıktan dolayı milletvekilliği düşürüldü. Eğer devamsızlıktan dolayı milletvekilliği düşürülecekse, elinizi vicdanınıza koyun TRT 3 yayınını izleyin. Göreceksiniz hatipler konuştuğunda meclis yüzde 90 oranında boştur.

“Bu dönemde en çok devamsızlığı olan devrik başbakan Davutoğlu’dur. Başbakanlıktan alındıktan sonra Meclis’e gelmedi. Eğer hukuk varsa hepsi hakkında işlem yapalım. Ki biz bunun doğru olmadığına inanıyoruz. Biz ayrımcılık yapmayın diyoruz. Faysal Sarıyıldız ve Tuğba Hezer Kürt oldukları için mi bu uygulama? Böyleyse milyonlarca Kürt’ü ne yapacaksınız?”

"307 gündür 'prosedür işliyor' diyorlar"

“Bu başvuru yargılama tekniği itibarıyla 15 gün içinde karara bağlanmalıydı. İki ay sonra açıklandı. Bu başvurunun içeriği itibarıyla Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ ve toplamda 11 milletvekilinin yaptığı bireysel başvurular arasında fark var.

“AYM Balbay kararı ile milletvekillerinin hiçbir şart ve koşulda tutuklu yargılanmayacağına dair bir karar açıkladı. O kararın açıklanmasından sonra cezaevinde beş milletvekili vardı. Faysal Sarıyıldız, Gülser Yıldırım, İbrahim Ayhan, Kemal Aktaş ve Selma Irmak’tı. Bu milletvekillerimize ilişkin Balbay kararından sonra yerel mahkemelere başvuru yapıldı. Yerel mahkemeler reddetti.

“Dosya AYM’ye geldi. 20 gün içinde AYM, ‘bizim bu konuda içtihad kararımız var, ayrıca rapor yazılmasına gerek yok’ dedi. Ve 20 gün içinde tahliye gerçekleşti. 307 gündür prosedür işliyor diyorlar. Bu darbe hukukunu onaylamaktır.

Editör: Haber Merkezi