Zeki Dara Hakkari İl Sesi. Gazetesi. Com

Ersin Korkut bir kez daha Survivor'da Ersin Korkut bir kez daha Survivor'da

Hakkari İl Sesi Gazetesi’nin gündeme geldiği ‘İncin ailesinin yürek yakan dramı’ haberinin ardından harekete geçen Gençlik Engelliler Derneği Başkanı Yavuz Aydoğdu kent merkezine 40 kilometre uzaklıkta bulunan Cevizdibi (Betkar) köyüne giderek İncin ailesi ile bir araya geldi.

Burada yaklaşık 5 aydır 5 yaşındaki torunları Muhammed ile çadırda yaşayan 70 yaşındaki Reşit İncin ve 55 yaşındaki eşi Muhbet İncin ile görüşen Başkan Aydoğdu, sorun ve sıkıntılarını dinlediği ailenin taleplerini aldı ve aileye destek verilmesi çağrısı yaptı.

30 yıl önce Irak’a yerleştiğini ve daha sonra Van iline gelerek 2 yıl burada kaldığını anlatan aile reisi Reşit İncin, yaşam şartlarındaki zorluklar nedeniyle köyüne geri dönüp derme çatma bir çadırda kaldığını söyledi.

‘Hayat zor, yiyecek ekmeğim’ yok diyen 70 yaşındaki Reşit İncin tek isteğinin torunu ile birlikte başını sokacağı bir yuva olduğunu belirtip hayırseverlerden ve devlet yetkililerinden destek istedi.

55 yaşlarındaki engelli Muhbet İncin ise kış mevsiminin yaklaştığına dikkat çekerek, "Biz çok perişan durumdayız. Başta şunu söyleyeyim bize yarım eli uzatmak isteyen Allah rızası için yapsın. Çok acil bir eve ihtiyacımız var. Sonbahar ve kış ayları yaklaşıyor. Soğuklar başlıyor. Burası yayla gibidir. Şimdiden akşamları çok soğuk olmaya başladı. Kar ve yağmur suları nedeniyle bu çadırda idare etmek imkansız. Hiç bir ev eşyamız yok. Komşularımızın verdiği destek ile ayakta kalıyoruz. Allah razı olsun. Herkes kendi derdi ile meşkul. Biz perişan durumdayız." diye konuştu.

Aile birlikte çadır önünde açıklamalarda bulunan Hakkari Gençlik Engelliler Derneği Başkanı Yavuz Aydoğdu İncin ailesinin durumunun gündeme gelmesi ile köye geldiklerini söyledi.

Evi olmadığı için çadırda yaşam mücadelesi veren İncin ailesinin zor durumda olduğunu bildiren Aydoğdu, "Bu çadırda onlar için yaşam mücadelesi çok zor. Ailemiz için acil bir ev yapmamız gerekiyor. Yanlarında küçük bir torunları var. Kimi kimsesi olmayan torunları da burada kalıyor. Ailenin acil olarak gıdaya ihtiyacı var. Hijyen malzemesine ihtiyaçları var. Bu ailenin ayakta kalabilmesi için sizlerin yardımına desteğine ihtiyacımız var. Ailenin bir an önce bu sıkıntıdan kurtarabilmemiz için hep beraber ailemize destek verebiliriz. Yardımlarınız için şimdiden sizlere teşekkür ederim" şeklinde konuştu.

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg