HABER: HAKKARİ İLSESİ GAZETESİ

Ellerinde Türk bayrakları bulunan vatandaşların yoğun ilgisi karşısında konuşmasına "Harikasın Hakkâri" diyerek başlayan Başbakan Binali Yıldırım, "Ankara'dan sizlere kucak dolusu selamlar ve sevgiler getirdim. Size milletin adamı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın selamını getirdim. Buradan Çukurca'yı, Şemdinli'yi, Yüksekova'yı selamlıyorum. Hakkâri kilimini dokuyan o elleri hürmetle selamlıyorum. Ahmed-i Hani'nin memleketi olan Hakkârili kardeşlerimi yürekten selamlıyorum." dedi.

Vatandaşların "Hakkâri seninle gurur duyuyor" sloganları üzerine Başbakan Yıldırım, "Biz sizlerle gurur duyuyoruz. Hakkâri ile gurur duyuyoruz. 80 milyon milletimizle gurur duyuyoruz." dedi. Hakkâri’nin gönüllerinde ayrı bir yeri bulunduğunu anlatan Başbakan Yıldırım, "AK Parti kurulduktan sonra ilk mitingini Cumhurbaşkanımız, liderimiz, partimizin genel başkanı olarak Hakkâri’de gerçekleştirdik. Bu kutlu yolculuğa çıkarken 'Bismillah' dedik, 28 Eylül 2002'de Hakkâri’de yola çıktık. 15 yıldır bu yolculuk devam ediyor. İnşallah bundan sonra da durmak yok." diye konuştu.

haber-1-002.jpg

"Türk ile Kürt birdir, kardeştir, birlikte Türkiye'dir."

Başbakan Yıldırım, ülkenin her ferdine sadakatle bağlı olduklarına işaret ederek şunları söyledi:"Benim gözümde bütün Türkiye, Hakkâri’dir. İlmek ilmek dokunan Hakkâri kilimi, Selçuklu'dan Alparslan'dan beri bu ülkenin ruhunu temsil ediyor. Bizim simgemiz de birdir, sembolümüz de birdir, Rabbimiz de birdir, Kâbe’miz de birdir, kıblemiz de birdir. Türk ile Kürt birdir, kardeştir, birlikte Türkiye'dir. Irkçılık yapan bizden değildir. Bizim dinimizin emri budur. Irkçılık yok, etnik milliyetçilik yok, dini milliyetçilik yok, bölgesel ayrımcılık yok. Hakkâri’yle Kırklareli'yle Sinop'la Hatay'la 780 bin kilometrekare vatan toprağıyla hep biriz, beraberiz, kardeşiz, birlikte Türkiye'yiz. Biz bu topraklarda bin yıldan beri beraber, kardeşçe yaşadık. Bundan sonra da aynı şekilde kardeşliğimizi devam ettireceğiz. Kardeşliğimizi bozmaya çalışan nifak tohumlarına terör örgütlerine asla ve asla geçit vermeyeceğiz."

Hakkâri’nin bu meydandan yüksek sesle "Ey terör örgütü bizim kardeşliğimizi asla bozamazsın, bizim yavrularımızın geleceğini karartamazsın. Türkiye'nin büyüme, kalkınma yolundaki emin adımlarla yürüyüşünü durduramazsın" dediğini vurgulayan Başbakan Yıldırım, şöyle konuştu:"40 yıldır bu terör belasıyla uğraşıyoruz. Binlerce insanımızı bu yolda kaybettik. Binlerce askerimizi, polisimizi ve jandarmamızı, korucumuzu maalesef terörde kaybettik, şehit verdik. Artık bu günler geride kaldı. Terör artık ülkemizde asla ve asla hayat bulamayacak. Neredelerse inlerinde, dağda, şehirde, bayırda hepsini teker teker alıp sizleri, milleti rahatsız etmekten kurtaracağız. Bundan emin olabilirsiniz. Şu anda biz burada bu toplantıyı yaparken, Hakkâri’nin en yüksek dağlarında ve en derin vadilerinde Mehmetçiğimiz, jandarmamız eli tetikte, bizim güvenliğimiz için hepimizin geleceği için gece gündüz demeden gayret ediyor, çalışıyor, vatana ve millete sahip çıkıyor."

haber-2.jpg
 
Başbakan Yıldırım, alandakilerin "Dik dur eğilme bu millet seninle" sloganlarına karşılık şu değerlendirmeyi yaptı: "Merak etmeyin, biz alçakların önünde eğilmeyiz, sadece rükûda eğiliriz. Terör azaldıkça kaynaklarımız, yatırımlar, yeni fabrikalar artacak. Çocuklarımız okula seve seve gidecek. Böyle olunca ne olacak? Kalkınacağız. Avrupa çıldırsın, ne yaparsa yapsın, bu yürüyüşü durduramaz. Artık bizim zaman kaybetmeye tahammülümüz yok. 40 yılda kaybettiğimiz bu zamanı telafi etmemiz için koşar adımlarla ilerleyeceğiz."
 
Son 10 yılda Güneydoğu'da 300 milyarlık yatırım yaptıklarına dikkati çeken Başbakan Yıldırım, şunları kaydetti: "Ama gel gör ki terör örgütleri Hakkâri’ye geldiler, çukur kazmak istediler, binalarımızı ve tesislerimizi başınıza yıkmak istediler, izin vermediniz. Çünkü Hakkârililer bayrağını seviyor, devletini seviyor, milletini seviyor. Ülkesini seviyor. Allah sizden razı olsun."

"En büyük yatırımı Hakkâri’de insana yaptık"

Başbakan Yıldırım, vatandaşların "Hakkâri il kalsın" sloganları üzerine gülerek "Onu anladık tamam, onu biliyoruz. Hakkâri il değil mi? O halde?" yanıtını verdi. Hakkâri’ye son 10-15 yılda 10 milyar lira yatırım yaptıklarını belirten Başbakan Yıldırım, "En büyük yatırımı Hakkâri’de insana yaptık. Eğitime yaptık. Hakkârili yavrularımız okula gitsin, daha iyi yetişsin diye bin 400 derslik yaptık, hizmete aldık. Bin 66 konut yaptık." diye konuştu.

haber-3-003.jpg
 
Başbakan Binali Yıldırım, alandakilerin "En büyük vali bizim vali" sloganları üzerine, "Vali'niz de bakanlarınız da Başbakan'ınız da size hizmet için burada." ifadesini kullandı. Başbakan Yıldırım, şöyle devam etti: "Öğrencilerimize ücretsiz ders kitabı dağıttık, tablet bilgisayarlar verdik. Akıllı tahtalarla sınıfları donattık. Hakkâri’ye üniversite kurduk mu? Evet. Şimdi de Merkezi Araştırma Laboratuvarı açıyoruz. Hakkâri’ye hastaneyi yaptık mı? Çukurca'ya, Yüksekova'ya, Şemdinli'ye de hastane yaptık. Şemdinli ve Derecik hastanelerine ayrıca Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi yapımına devam ediyoruz. 21 sağlık ocağını yaptık, aile merkezini yaptık, hizmete aldık. Bakın Selahaddin Eyyubi Havaalanı'nı açtık mı? O havaalanını yaparken neler çektik neler? 99 sefer şantiyeyi bu alçak terör örgütleri bastılar, işi durdurdular; işçileri, memurları kaçırdılar ama dedik ki 'Siz ne yaparsanız yapın, muhakkak bu havalimanını yapacağız', yaptık ve hizmete aldık."

Başbakan Yıldırım, bu sene şimdiye kadar 125 bin kişinin Selahaddin Eyyubi Havalimanı'nı kullandığını aktararak "Ne kadar büyük rahatlık değil mi? Buradan, Yüksekova'dan biniyorsunuz, Ankara'ya İstanbul'a en fazla 1,5-2 saatte gidiyorsunuz. İşte medeniyet, işte hizmet bu." diye konuştu. Başbakan Yıldırım, "Değerli kardeşlerim, hiç merak etmeyin, yarınımız bugünden daha güzel olacak. Geleceğiniz daha da aydınlık olacak. Çünkü bu manzara, şu gördüğüm manzara bize diyor ki 'Ey Başbakan, bakanlar, merak etmeyin, biz burada oldukça, bu millete hiç kimse zarar veremez.'' dedi.

haber-4-004.jpg

"İnşallah 2019 girmeden doğalgazı vereceğiz"
 
Hakkâri’ye iki önemli müjdesi olduğunu ifade eden Başbakan Yıldırım, şunları söyledi:"Birincisi, hava soğuk değil mi? Isınması lazım. Bunun için ne lazım, doğalgaz lazım. Hakkâri’ye doğalgaz geliyor, doğalgaz. Yalnız, Vali Bey'e sordum. 2019 diyor. Olur mu? O halde daha erken getirelim değil mi? İnşallah 2019 girmeden doğalgazı vereceğiz. Van'dan Hakkâri’ye gelirken bir yol var, Başkale üzerinden. Başkale'den sonra bir tünel var orada. Şimdi Van-Başkale Güzeldere üzerinden yol geliyor, bir kolu Yüksekova'ya ayrılıyor, bir yolu da Zap üzerinden Hakkâri’ye geliyor. Şimdi o yolun yapımı devam ediyor ancak maalesef terör yüzünden gecikti. Güzeldere tünelleri de dâhil, o yolu da inşallah hızlandırıp, bir an önce Hakkâri-Yüksekova ve Hakkâri-Van arasındaki yolu da bitirmiş olacağız."
 
Hakkâri-Yüksekova arasında 9 kilometrelik tünel yapıldığını anlatan Başbakanımız Başbakan Yıldırım, "Bolu Tüneli'nin 3 katı. Bakanım hatırlatıyor. Bolu Tüneli'ni geçmiş dönemde 20 senede yaptılar, bitiremediler. Biz geldik bitirdik." diye konuştu.

"Kılıçdaroğlu, Türkiye'yi görmek istiyorsan Hakkâri’ye gel"

Başbakan Yıldırım, Türkiye'de 2002'ye kadar 80 yılda 50 kilometre,15 yılda AK Parti iktidarında ise 370 kilometre tünel yapıldığını aktardı. Hakkâri’de 81 kilometre bölünmüş yol olduğunu anlatan Başbakan Yıldırım, alandaki pankartlardan birine işaret ederek şöyle konuştu: "Bak oraya yazmışsınız, 'Yolları bölen'. Bak yolları böleriz ama Türkiye'yi böldürtmeyiz, herkes iyi bilsin. Değerli kardeşlerim, sevgili hemşehrilerim, Hakkâri’nin güzel insanları... Şimdi terörü iyice gündemden düşürdüğümüz zaman yatırımlar da gelecek, cazibe merkezinin merkezi Hakkâri olacak. Cazibe Merkezi Programına inşallah çok yakın zamanda başlıyoruz ama her şeyden önce ne lazım? Güvenlik lazım, huzur lazım. İnsanların hiç çekinmeden buraya gelebilmesi lazım. Ben buradan ilan ediyorum, ey Kılıçdaroğlu, Türkiye'yi görmek istiyorsan Hakkâri’ye gel. Gel de sevgiyi gör. Gel de kardeşliği gör. Ay yıldızlı bayrağını da eline al sallayarak gel, hiç merak etme."

1-019.jpg
 
Vatandaşların, "Vatan sana canım feda" sloganları üzerine Başbakan Yıldırım, "Eyvallah vatanımıza canımız feda olsun. Milletimizin mutluluğu, geleceği, huzuru için ne gerekirse yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz. Hiç merak etmeyin. Ülkemizi bölmek isteyen, birbirimize bizi düşürmek isteyenler asla muvaffak olamayacak, başaramayacaklar çünkü buna karşı en önce Hakkâri karşı çıkacak, Hakkâri duracak. Siz değil miydiniz ki 15 Temmuz'da meydanlara indiniz, bu bayrağı indirmediniz, bu ezanları dindirmediniz ve Türkiye'nin o karanlık gecesini aydınlığa döndürdünüz. Allah sizden razı olsun." değerlendirmesini yaptı.
 
Başbakan Yıldırım, şunları kaydetti: "Kimimiz Türk, kimimiz Kürt, kimimiz Türkmen, kimimiz Arap. Hangi etnik gruptan olursak olalım bunların hiç önemi yok ama bizi yaratan Rabb'imiz bir, kitabımız Kur'an'ımız bir, peygamberimiz rehberimiz bir, bayrağımız bir, vatanımız bir. Biz 80 milyon birlikte Türkiye'yiz. Bunu unutmayacağız asla. Onun için aramıza ayrılık tohumlarını sokmak isteyenlere fırsat vermeyelim. Kardeşliğimizi daha da artıralım. Böylece ülkemiz üzerine, milletimiz üzerine planlar yapanlar bizi zayıflatmaya çalışanlara fırsat vermeyelim."
 
Hakkâri’deki ziyaretinin ardından Başbakan Yıldırım ve beraberindeki bakanlar, Yüksekova Selahaddin Eyyubi Havaalanı’na geçerek burada Vali Cüneyit Orhan Toprak ve protokol üyeleri tarafından Ankara’ya uğurlandı. 

Editör: Haber Merkezi